23 kw. Jak pobudzić swoją kreatywność i myślenie
Myślenia kreatywnego nie tylko można, ale wręcz trzeba się nauczyć, dlatego że każdy z nas posiada w sobie twórczy potencjał i od nas samych zależy, czy ten potencjał rozwiniemy. Niezależnie od tego jaki wykonujesz zawód, Twoją przewagą nad konkurencją jest Twoje kreatywne spojrzenie na otaczającą Cię rzeczywistość i twórcze działanie. Używając kreatywnego myślenia w sprawach codziennych, marzymy o ekscytujących, nowych osiągnięciach. Jednak, aby rozwijać swój twórczy potencjał, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:
Wzbogacaj swoją wiedzę
Inwestuj w siebie, rozwijaj nabyte i zdobywaj nowe umiejętności w różnych dziedzinach, szukaj nowatorskich rozwiązań, czytaj, pytaj, słuchaj i eksploruj co nieznane – to usprawnia proces myślowy i zwiększa kreatywność.
Odkryj w sobie ekstrawertyka
Ekstrawertycy korzystają ze swej otwartości wobec świata, wykorzystują pomysły, które rodzą się w ich głowach na skutek licznych zainteresowań, swoją energię i natchnienie czerpią z kontaktów towarzyskich i potrafią wykorzystać ją w procesach tworzenia. Podejmują liczne przedsięwzięcia, są aktywni i ciekawi nowych doznań, co pobudza ich kreatywność.
Nie ograniczaj swojego potencjału, wykorzystaj swoje mocne strony
Wyłącz autocenzurę. Skupianie się na swoich słabych stronach, osłabia wiarę w nasze atuty. Zmień mentalność i nastaw się na wydobycie z siebie tego co najlepsze, przecież słabe strony ma każdy, tyle że nie każdy opiera na nich swoje działania.
Zaufaj swojej intuicji i doświadczeniu
Mieszanka wrodzonej intuicji oraz zdobytego doświadczenia jest dobrą podstawą do kreatywnego działania. Bierz pod uwagę porady innych, ale słuchaj tylko siebie, bo ile ludzi tyle gustów i opinii.
Pozbądź się rutyny, myśl nieszablonowo, znajdź inspiracje
Inspiracje są wszędzie, wystarczy je dostrzec i przełożyć na swój język. Przełam codzienne schematy i spójrz świeżym okiem na otoczenie. Nie musisz też tracić czasu na szukanie inspiracji. Same wpadną Ci w ręce lub do głowy.
Działaj kiedy czujesz natchnienie, daj się ponieść wyobraźni
W trakcie działania uruchamiasz umysł. Próbuj nowych rozwiązań, podejmuj wyzwania, wykorzystuj wenę twórczą, odkrywaj w sobie pokłady kreatywności. Nie odkładaj na później tego, co możesz zrobić od razu. Najlepsze pomysły przychodzą na skutek spontanicznego działania.
Pomysły spisuj na kartce
Pomysły mają to do siebie, że lubią powstawać w różnych, nietypowych okolicznościach. Lubią też uciekać z głowy, dlatego spisuj je na bieżąco. Taka kartkowa burza mózgów może przynieść całkiem ciekawe rozwiązania. Nawet z pozornie słabych pomysłów, mogą zrodzić się te najlepsze. Poza tym Twój pomysł może ewoluować.
Skup się na sobie, nie na innych
Przeżywanie życia innych to rozpraszacz, który zabija Twoją kreatywność. Staraj się skupić na swoim życiu, zyskasz czas, a energię spożytkujesz we właściwy sposób. Słuchaj też rad tylko tych, którzy dobrze Ci życzą i konstruktywnie doradzają. Daruj sobie natomiast tych, którzy mają dla Ciebie „życzliwe” rady (można to wyczuć), zabijające w rzeczywistości Twoje pomysły, inicjatywę, wiarę i pewność siebie.
Odpuść sobie
Jeśli masz syndrom Zosi-Samosi, nie potrafisz lub nie chcesz delegować zadań, za dużo bierzesz na siebie, żyjesz w permanentnym pośpiechu i stresie, to już wiesz co zżera Ci czas i zabija Twoją kreatywność. Z Zosi-Samosi przeobraź się w Panią/Pana Swojego Czasu.
Pozwól sobie na nudę
Kreatywność zabija nadmiar obowiązków, zajęć i przerost ambicji. Odrobina nudy nikomu krzywdy nie zrobi, natomiast często uruchamia nowe pokłady kreatywności. W chwili kiedy znajdziesz czas na zatrzymanie się i pomyślenie, rodzą się najlepsze pomysły.
Poćwicz stanie na głowie
Aktywność fizyczna to jeden z czynników stymulujących nasz mózg w najwyższym stopniu. Dzięki wzmożonej pracy mózgu podczas uprawiania sportu (dotlenienie mózgu), możemy poprawić efektywność naszych działań i sprawność umysłową.
Nie bój się
Obawa przed porażką, niezrozumieniem czy wykluczeniem jest bardzo silną przeszkodą w rozwijaniu własnej kreatywności. A to właśnie zmiany najczęściej pobudzają naszą wyobraźnię i uruchamiają mechanizm tworzenia. Także popełniane błędy i niedoskonałości pomagają w znajdywaniu lepszych rozwiązań. Nie bój się nowych inicjatyw i własnych pomysłów. Realizacja większości z nich może przynieść Ci dużą satysfakcję.
Wiele cennych rad jest zawartych w tym wpisie. Od jakiegoś czasu postanowiłam się rozwijać w tym kierunku, czytam książkę Roger Oech – Kreatywność, czuję, że powoli rośnie mój potencjał 😀
Jej! Już myślałam, że to stanie na głowie to tak dosłownie, a ja nie potrafię 🙂 Świetny wpis Olu, bardzo pomocny, inspirujący, a przede wszystkim – motywujący! Dzięki!
Bardzo fajnie napisane. Syndrom Zosi-Samosi – to jest to, co nadal trochę mi dolega – z resztą idę jak burza 🙂
https://progress4u.wordpress.com/2015/04/18/czego-mozesz-nauczyc-sie-od-swojego-psa/#more-97
https://progress4u.wordpress.com/2015/04/18/czego-mozesz-nauczyc-sie-od-swojego-psa/