22 maja Obudź w sobie wiosnę i przygotuj się na lato #4

Dotarliśmy do czwartego tygodnia cyklu „Obudź w sobie wiosnę i przygotuj się na lato”. Ja obudziłam się już na 100% i szykuję się na lato – jestem na Fitness Campie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo (COS OPO Cetniewo​) 🙂 Pełne 4 dni obfitego w intensywne ćwiczenia pobytu nad cudownym, polskim morzem. Program bogaty, endorfiny wylewają się zewsząd, więc krótko i wracam na „pole bitwy”.

Zadanie #1

Dieta odpowiednia do aktywności fizycznej.
Jeśli ćwiczysz regularnie i nie widzisz większych zmian, może przyczyną jest jednostajność wysiłku lub niewłaściwa dieta? Być może Twój organizm przyzwyczaił się do określonych ćwiczeń, a mięśnie potrzebują dodatkowej stymulacji, dlatego zmień rodzaj aktywności fizycznej lub przeplataj poszczególne treningi urozmaicając je „nowościami”.
70% sukcesu to właściwie dobrana dieta do aktywności fizycznej. Jak ją stosować przed i po treningu w zależności od rodzaju i intensywności wysiłku, dowiesz się czytając wywiad z psychodietetykiem i instuktorem sportu w artykułach: Trenujesz, dietę modyfikujesz. Część 1. oraz Trenujesz, dietę modyfikujesz. Część 2.

Zadanie #2

Slow jogging.
Jeśli czujesz jednak zmęczenie i chwilowy przesyt intensywnymi treningami, spróbuj odpocząć wybierając np. powolne bieganie, czyli slow jogging. Zdrowe, bezpieczne, nieobciążające stawy i kolana przyjemne truchtanie, najlepiej ze znajomym, ponieważ slow jogging to bieganie w tempie umożliwiającym swobodną konwersację. Nie myśl jednak, że nic nie daje. Podczas takiego treningu spalisz trzy razy więcej kalorii niż chodząc w tym samym tempie. Poza tym poprawia ono proces trawienia, zapobiega chorobom, wprawia w ruch wszystkie mięśnie, zwiększa możliwości aerobowe, poprawia sprawność i wydolność, a to wszystko bez nadmiernego wysiłku. W ten sposób możesz biegać kilka razy w tygodniu.

Zadanie #3

Cellulit na cenzurowanym.
Znienawidzony przez kobiety cellulit dotyka nie tylko te zmagające się ze zbędnymi kilogramami, ale i te szczupłe. Poza regularną aktywnością sportową możesz wspomóc likwidację pomarańczowej skórki również poprzez odpowiednią dietę, a konkretnie wyeliminowanie z niej soli, mocnej kawy, tłustych i pikantnych dań. Są one bowiem przyczyną zatrzymywania się wody w organiźmie, opuchlizny i utrudniają krążenie krwi. Podobnym wrogiem są słodycze i fast foody, nie wspominając o alkoholu czy paleniu papierosów.
Za to w codziennym menu powinny znaleźć się ryby morskie, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy i warzywa typu seler, pietruszka czy sezonowe owoce takie jak arbuz, truskawki, czereśnie. Należy pić też dużo wody i zielonej herbaty. Stosowanie się do wskazówek pomagających przyśpieszyć nasz metabolizm (zadanie#3) również pomoże w walce z cellulitem.
Poza tym batalię o wyrównaną skórę można wesprzeć dedykowanymi do tego celu kosmetykami z kofeiną, karnityną, algami i roślinnymi wyciągami, które wspomagają drenaż ciała.

Zadanie #4

Znamiona pod lupę.
Badaj znamiona u dermatologa regularnie – przynajmniej raz w roku. Znamiona, które dzisiaj są ocenione jako zmiany łagodne, za kilka miesięcy mogą się zmienić. Najlepiej badać znamiona za pomocą dermatoskopu lub videodermatoskopu. Jest to badanie nieinwazyjne i polega na obserwacji znamion pod specjalnym powiększeniem. Najlepiej wykonać je przed okresem dużego nasłonecznienia skóry, a więc koniecznie zrób to przed latem. Jest to ważne, gdyż znamiona podejrzane o transformację nowotworową trzeba usunąć chirurgiczne i nie wolno wystawiać ich na działanie promieniowania słonecznego.

Zadanie #5

Skóra przed latem.
Za słońcem stęsknieni jesteśmy chyba wszyscy, ponieważ głównie kojarzy nam się z odpoczynkiem i wakacjami. Ważne jest jednak to, aby pamiętać o zasadach bezpiecznego przebywania na słońcu i o stosowaniu odpowiednio dobranych środków ochrony przeciwsłonecznej. Należy unikać ekspozycji na słońcu w godzinach największej intensywności światła słonecznego, czyli w okolicach południa. Chrońmy się za pomocą ubrań, nakryć głowy, okularów przeciwsłonecznych, filtrów UV. Stosujmy odpowiednie, dostosowane do rodzaju skóry preparaty z filtrami o wysokich wskaźnikach SPF i PPD. Ważna jest odpowiednia ilość aplikowanego preparatu, czas nałożenia przed ekspozycją na słońce (15-20 minut przed nasłonecznieniem), a także częste (co 2-3 godziny) powtarzanie tej czynności podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Innym istotnym aspektem pielęgnacji skóry jest jej odpowiednie nawilżenie. Po okresie zimowym skóra często jest przesuszona – suche powietrze w mieszkaniu w okresie grzewczym, duże różnice temperatur pomiędzy temperaturą w mieszkaniu, a temperaturą panującą na zewnątrz, stosowanie zbyt silnych środków myjących, działanie wody o zbyt wysokiej temperaturze. Systematyczna pielęgnacja skóry przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów ma zasadnicze znaczenie w przywróceniu jej odpowiedniego nawilżenia. Warto też korzystać z powszechnie dostępnych na rynku kosmetyków z emolientami. Można również udać się do kosmetyczki na jeden ze specjalistycznych zabiegów przygotowujących do lata i przywracających skórze blask, koloryt oraz stan nawilżenia.

Zadanie #6

Zmiany w wyglądzie.
Czas na kolejną zmianę – może nowa fryzura (nowe cięcie, dekoloryzacja) i odświeżenie lub zmiana stylu. Każda metamorfoza, zarówno ta wewnętrzna, jak i zewnętrzna, poza tym, że przynosi radość, dodaje pewności siebie, wzmacnia poczucie wartości, działa również mobilizująco i niesie ze sobą nadzieję oraz motywuje do wprowadzania kolejnych zmian w życiu. A więc pomyśl, może warto? 🙂

Powodzenia w nadchodzącym tygodniu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl