29 maja Obudź w sobie wiosnę i przygotuj się na lato #5

Do lata coraz bliżej, a my już w piątym tygodniu cyklu „Obudź w sobie wiosnę i przygotuj się na lato”. Czy to aby nie pora na zaplanowanie wakacji? Szczęściarze i rozsądni robią to mniej więcej w porze zimowej, więc jeśli do tej grupy nie należysz to pomyśl o rozpoczęciu tego tygodnia od zadania nr 1.

Zadanie #1

Plan wakacyjny.
Perspektywa zbliżającego się wypoczynku bardzo pomaga w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza kiedy czujemy się przepracowani. Dodatkowo ten kto ma dzieci, wie z czym wiążą się przygotowania do wakacji – masą planowania, kombinowania, upychania w czasie, logistyki i organizacji. Mam trójkę dzieci, a każde z innej bajki (wiekowej), więc mam nad czym myśleć, bo 2 miesiące luzu od szkoły i przedszkola trzeba jakoś wypełnić i uatrakcyjnić. W tym roku nie zaliczam się do szczęściarzy i rozsądnych, którym udało się zorganizować wakacje już w zimie, kiedy można jeszcze znaleźć atrakcyjne oferty w przyzwoitych cenach. Nic mi innego więc nie pozostaje jak jak najszybciej przystąpić do organizowania wakacji, a to jedno z przyjemniejszych zadań na ten tydzień 😉 Zatem kalendarz w dłoń i zagrzewamy internet w tym tygodniu do czerwoności.

Zadanie #2

Wyjazd na obóz treningowy.
Jeśli jesteś już po urlopie lub brakuje Ci pomysłu na jego dopełnienie, wyjazd na obóz treningowy może okazać się fajną alternatywą i sposobem na aktywne wakacje. W ostatnim czasie sieć zalewają oferty obozów treningowych dla dorosłych z różnych dziedzin. Najwyraźniej zapanowała na nie moda, ale też więcej osób dostrzega korzyści wynikające z uprawiania sportu i wybiera dla siebie aktywny wypoczynek zamiast „leżakowania” na plaży. Praktycznie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, a wybór jest ogromny zarówno pod kątem miejsca (Polska, Chorwacja, Meksyk), jak i rodzaju aktywności sportowej i tak do wyboru masz: boot camp, fitness camp, cross fit, runmageddon, obozy pod żaglami, windsurfingowe, kondycyjne, biegowe, pływackie, jeździeckie, itd.

Ja właśnie wróciłam z fitness campu i bardzo polecam taką formę spędzenia kilku dni lub wręcz urlopu. Jeśli kochasz sport, to idealne dla Ciebie rozwiązanie, bo poza ruchem, poprawą kondycji, wydolności i sprawności, ogromnym plusem takiego wyjazdu jest oderwanie się od codziennych obowiązków, sprawdzenie swoich możliwości, odkrycie nowych form ruchu, nawiązanie ciekawych znajomości oraz chęć podejmowania coraz większych wyzwań.

Zadanie #3

Jeszcze większy wysiłek.
Jeśli czujesz, że szybko się męczysz (ja to określam, nie zawsze słusznie, słabszym dniem), przyczyną mogą być zbyt słabe mięśnie. Mięśnie potrzebne są nam do spalania kalorii, im jest ich więcej tym łatwiej zadbać nam o wagę. Gdy nie ma wystarczającej masy mięśniowej, kalorie z posiłków odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego połóż na nie większy nacisk stosując trening siłowy np. w siłowni pod okiem instruktora lub trening z obciążeniem (ciężary, sztangi, hantle, taśmy TRX, gumy) zmuszający mięśnie do pokonania oporu i budujący masę mięśniową lub trening TBC (Total Body Conditioning) pomagający odbudować kluczowe mięśnie grzbietu, ramion i ud. Poza treningiem siłowym, kontynuuj trening aerobowy, którego zadaniem jest także wzmocnienie ciała. Częstotliwość treningów: 2-3 razy w tygodniu. Kolejność: najpierw trening siłowy, a następnie aerobowy.

Ważne! Zawsze pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem w postaci ćwiczeń rozgrzewkowych i rozciągających oraz o rozciąganiu po wysiłku, które powoduje zwiększenie pracy stawów i mięśni wszystkich partii ciała celem lepszego ich rozciągnięcia, ukrwienia i rozruszania.

Zadanie #4

Regeneracja.
Regeneracja jest nieodłącznym elementem aktywności sportowej. Jest tak samo ważna jak sam trening. Bez niej nie osiągniesz zamierzonych wyników. Przemęczony organizm nie jest w stanie ani wydajnie ćwiczyć, ani odpowiednio się zregenerować.

Pamiętaj! Trening to proces niszczenia, wszystko co robimy poprawiając swoją kondycję ma miejsce w trakcie odpoczynku, dlatego regeneracja po treningu jest tak ważna.

Zadanie #5

Facefitness.
Czy słyszeliście o facefitness? To prosta gimnastyka twarzy, którą możesz wykonać samodzielnie po krótkim przeszkoleniu przez specjalistę. Jej celem jest wysmuklenie i ujędrnienie rysów twarzy, a konkretnie zmniejszenie lub likwidacja zmarszczek, ujędrnienie policzków, poprawienie owalu twarzy, powiększenie ust. Nie jest to gimnastyka zarezerwowana wyłącznie dla kobiet, mężczyźni też ją stosują, podobnie jak korzystają z zabiegów kosmetycznych czy medycyny estetycznej.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zajrzyj do wywiadu na blogu. Znajdziesz go tu. Polecam facefitness cytując Oscara Wilde’a: „Twarz mężczyzny jest jego autobiografią – twarz kobiety jej powieścią”.

Zadanie #6

Badania okresowe.
Czy pamiętasz o badaniach okresowych? Wszyscy wiemy jak jest to ważne, żeby regularnie się badać, a tak niewielu z nas to robi. Kiedy jednak je wykonamy jesteśmy spokojniejsi i obiecujemy sobie, że kolejne zrobimy w stosownym terminie, po czym zapominamy. Ja przyjęłam, że data moich urodzin jest jednocześnie terminem corocznych badań.

Oto przykładowe badania okresowe, które możesz uwzględnić w swoim grafiku rodzinnym:

  • systematycznie – samobadanie piersi (kobiety)
  • raz na pół roku – kontrola u stomatologa
  • raz w roku – badania krwi i moczu, kontrola wzroku (badanie ciśnienia śródgałkowego, dna oka, pola widzenia), badanie ginekologiczne i cytologia (kobiety), warto zrobić też analizę pierwiastkową włosów
  • raz na dwa lata – EKG
  • co kilka lat – USG jamy brzusznej

Maj za nami, do zobaczenia w czerwcu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl