Moje MOJO

13 Kwi Czy masz swoje MOJO?

Nie wiem czy wszystkim jest znany termin MOJO, ale gdyby przyszło Wam do głowy zajrzeć do Wikipedii, to znajdziecie tam takie oto wyjaśnienie: rzeczownik MOJO oznacza czar, urok, magiczne zaklęcie, nadnaturalne szczęście lub moc, a w języku slangowym – urok osobisty, seksapil, narkotyki…

Tymczasem MOJO oznacza po prostu pozytywne nastawienie do czynności, które wykonujemy w danej chwili i które wynika z naszego wewnętrznego stanu ducha. Dlaczego o tym wspominam? Widząc jak wiele osób wykonuje swoje obowiązki, zadania, a nawet codzienne, zwykłe czynności w sposób rutynowy, bezduszny, bez odrobiny radości, z niechęcią, zastanawiam się czy wynika to z naszej natury, poszczególnych cech charakteru, znużenia wykonywaną czynnością czy może mało satysfakcjonującym życiem? A może nasze głowy są tak przeładowane myślami i pochłonięte problemami, że pewne czynności wykonujemy automatycznie i nieświadomie, na przykład odbierając dziecko z przedszkola dwie godziny po czasie czy odkładając telefon komórkowy do szklanki z wodą stojącej na biurku? Nie sugeruję, żeby uśmiechać się jak głupi do sera podczas gotowania obiadu, pielenia ogródka, pisania branżowego raportu czy spaceru po mieście, ale można robić to w bardziej świadomy sposób czerpiąc z tego przyjemność poprzez np. jednoczesne słuchanie muzyki, rozmowę z inną osobą, wewnętrzne uśmiechanie się.

Osoba, która ma swoje MOJO emanuje pozytywną energią i entuzjazmem, jest proaktywna, chętnie podejmuje nowe inicjatywy, nie obawia się wyzwań, do nowych zadań podchodzi z dużą ciekawością i zaangażowaniem, a swoją postawą inspiruje i motywuje innych do działania.

W skrócie chodzi o odnalezienie radości w tym co robimy, niezależnie od tego czy jest to zwykła, domowa czynność czy nasza praca. Trochę w myśl często cytowanego Konfucjusza: „Znajdź pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować.”, bo oczywiście łatwiej jest kochać to co robimy, jeśli robimy to co kochamy.

Osobiście uważam, że znalezienie przyjemności w pracach, które wykonujemy dodaje energii, o czym wspominałam już w artykule „Skąd czerpać pozytywną energię?” (KLIK).

„Nie ustaję w codziennych poszukiwaniach małych radości z prostych rzeczy i zdarzeń.
Czy muszę wygrać w totka, nabyć nieruchomość na egzotycznej wyspie,
pojechać w podróż dookoła świata czy wygrać los na loterii życia,
żeby poczuć się szczęśliwą?
Wolę docenić to co mam dzisiaj, skupić się na tym co mogę jeszcze osiągnąć,
a siłę, pogodę ducha i energię czerpać z codzienności.”

Czy nie przyjemniej jest docenić to co posiadamy, niż frustrować się tym czego mieć nie możemy? Czy nie lepiej zrobić coś dla siebie ważnego i sensownego z poczuciem, że inni to dostrzegają i doceniają? Czy nie fajniej jest mieć satysfakcję z podjętych działań i poczuć się spełnionym? To wszystko nie tylko dodaje nam energii i chwilowej radości, ale ładuje akumulatory na dłużej, a nasz mózg zapamiętuje te obrazy przetwarzając je i zwracając w postaci pozytywnego nastawienia do życia. Innymi słowy to MOJO – „narzędzie” mobilizujące nas do samorozwoju, doskonalenia się i postrzegania życia jako źródła wielu możliwości, które warto wykorzystać po to, żeby być szczęśliwym i spełnionym.

Czy masz swoje MOJO? Test.

Jeśli zainteresował Cię temat i chcesz zmierzyć poziom swojego MOJO możesz wykonać poniższy test w 10 punktach (każdy w skali od 1-10) na przykładzie wybranej przez Ciebie czynności. Maksymalnie możesz uzyskać 100 punktów. Zatem na tapetę weź jakieś zadanie, którą często wykonujesz i sprawdź:

  1. Jaka jest Twoja motywacja, żeby wykonać zadanie z należytym zaangażowaniem?
  2. Czy ustaliłeś cel i czy jego realizacja oraz efekty końcowe mają dla Ciebie znaczenie?
  3. Czy jesteś autentyczny i z entuzjazmem podchodzisz do realizacji zadania?
  4. W jakim stopniu wykazujesz pewność siebie w czasie wykonywania zadania?
  5. Cy posiadasz wystarczającą wiedzę do wykonania zadania?
  6. Czy posiadasz wystarczające umiejętności do wykonania zadania?
  7. Czy masz poczucie, że wykonując to zadanie uczysz się nowych rzeczy?
  8. Czy masz satysfakcję z wykonywania tego zadania?
  9. Czy realizacja tego zadania daje Ci szczęście i radość?
  10. Czy czujesz wdzięczność za to, że możesz wykonywać to zadanie?

 

Jeśli powyższy test nie wypadł najlepiej, pomyśl co możesz zmienić w swoim nastawieniu, jak sprawić, aby wykonywane przez Ciebie czynności dawały Ci satysfakcję i wzbudzały większy entuzjazm. Może potrzebujesz zainwestować w swój rozwój, nauczyć się wykorzystywać nadarzające się okazje do realizowania swoich osobistych celów, przestać oglądać się na innych, skupić się na swoich mocnych stronach, zainspirować się kimś lub czymś, rozwinąć swoje pasje, zmienić sposób myślenia o sobie i otoczeniu, a może po prostu bardziej cieszyć się życiem?

To co? Masz swoje MOJO? 🙂 Pomyśl, sprawdź, daj znać.

♥ ♥ ♥

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, daj znać w komentarzu, a jeśli uważasz, że warto go posłać dalej, udostępnij na swoim profilu. Będzie mi bardzo miło.

Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnym nowymi wpisami polub fanpage Esencji na Facebooku, zajrzyj na Instagram i Instagram Stories lub odwiedź Twittera. Znajdziesz tam również rzeczy, dzięki którym jeszcze lepiej mnie poznasz.
Fajnie, że jesteś 🙂

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl