Piramida zdrowia by Esencja

07 Wrz Moja subiektywna piramida zdrowia.

Moja piramida zdrowia na pierwszy rzut oka jest banalna i nie różni się niczym od powielanych tysiąckrotnie utartych schematów. Jest prosta, ale wiecie co? W prostocie tkwi tajemnica zdrowia fizycznego i psychicznego, a ja Wam zdradzę coś co jest jednak w niej najcenniejszego i zrobię to w troszkę inny sposób niż może byście się tego spodziewali. Nie znajdziecie tu konkretnych wskazówek, bo te już wielokrotnie wymieniałam w swoich artykułach, ale poznacie prawdę, która towarzyszy mi w codziennym życiu.

Nigdy nie sądziłam, że będę wyznawać proste zasady. Zawsze byłam niespokojną duszą, niepokorną osobą, wiecznie zabieganą, idącą często pod prąd, miotaną skrajnie różnymi uczuciami, wydawało mi się, że skomplikowaną. Teraz z perspektywy lat myślę sobie, że to była niedojrzałość. Nie mam tutaj na myśli tylko i wyłącznie wieku, ale przede wszystkim postawę życiową i wiele, wiele elementów, które się na nią składają, najogólniej rzecz ujmując mieszankę wiedzy, doświadczenia, charakteru i chęci.

Anegdota

Może Was rozbawi ta anegdota, ale wiele lat temu miałam chłopaka, którego pasją była astrologia. Pewnego dnia wrócił do domu z jednego z kolejnych spotkań czy warsztatów ze znanym astrologiem lekko przerażony tajemną wiedzą na mój temat, której nigdy mi nie zdradził. Otóż ów astrolog (a był to znany autorytet w tej dziedzinie) postawił mój horoskop i wyszły tam rzekomo straszne rzeczy. Ja w takie praktyki nie wierzę, więc niespecjalnie byłam zainteresowana i przejęta, ale moją ciekawość budził niepokój mojego chłopaka i fakt, że astrologia jest jednak oparta na jakiejś wiedzy. Dla wyjaśnienia dodam, że jeśli przy stawianiu komuś horoskopu (nie mylić z wróżbiarstwem) na podstawie daty urodzenia i położenia ciał niebieskich wyjdą jakieś tragiczne zdarzenia, praktyka i zwyczaj podobno jest taki, że astrolog zachowuje tę wiedzę dla siebie. Tak było i w moim przypadku. Astrolog podobno nie chciał zdradzić co tam złego siedzi w moim życiorysie, aczkolwiek podejrzewam, że ze względu na bliskie relacje panów, coś jednak chlapnął, że niepokój udzielił się mojemu chłopakowi. Dlaczego o tym wszystkim piszę? Jest jeszcze jedna rzecz, którą zapamiętałam z tamtego dnia. Otóż z mojego ustawienia gwiazd wyniknęło coś co sprawdzało się przez kolejne długie lata, a mianowicie to, że życie zawodowe stało zawsze w opozycji do życia prywatnego. Jak na dwóch przeciwników przystało, tarcia miały być bolesne i trwać aż do momentu, kiedy podejmę decyzję, na której strefie życia bardziej mi zależy. I tu wreszcie zmierzam do sedna sprawy. Podstawą moich wieloletnich dylematów była chęć bycia perfekcyjną w obu sferach aż do chwili, kiedy wydarzyły się rzeczy, które okazały się nieodwracalne i zmieniły mój tor myślenia i działania. Wtedy stopniowo zaczęło do mnie docierać, że nie muszę podejmować decyzji zero-jedynkowych. Mogę robić różne rzeczy wykorzystując swoje zawodowe i życiowe doświadczenie, mocne strony, chęć podejmowania nowych wyzwań i motywację, o którą nie muszę walczyć, bo wypracowałam ją w sobie sama. Zrozumiałam, że mogę realizować się w obu sferach, ale nie za wszelką cenę tylko do momentu, w którym czuję, że krok dalej uszkodzi bezpowrotnie jedną z nich.

Po wielu eksperymentach, kłodach rzucanych pod nogi, przeciwnościach losu, cynicznej ocenie moich działań przez innych, przejściu przez różne emocjonalne etapy życia, wiem, że czas i miejsce, w którym jestem dzisiaj nie są może tymi, które wyobraziłam sobie w swojej nastoletniej głowie, ale są najlepszymi z możliwych w jakich mogłam się znaleźć – własna rodzina, praca, która mi się podoba, pasja i dobre relacje z tymi, na których zależy mi najbardziej. Reszta to dodatki do luksusu jakim jest dobre życie.

Podstawą mojej prywatnej piramidy zdrowia jest zdrowy rozsądek, a to co widać na poniższym schemacie to jedynie znane hasła, za którymi stoi… cała prawda 😉

Moja piramida zdrowia

Jem zdrowo, ale pozwalam sobie na batonik

Stosowanie zasad zdrowej i zrównoważonej kuchni nie musi oznaczać ani parcia na bio i eko ani wiązać się z samymi ograniczeniami. Lubię jeść i są miesiące, kiedy to trochę widać. Nie uprawiam jednak żadnych dietetycznych szaleństw, unikam drastycznych deklaracji i frustracji związanych z tym, że nie udało mi się dotrzymać słowa. Żyję normalnie i jem normalnie, od czasu do czasu grzeszę i jest mi z tym dobrze, bo wychodzę z założenia, że ani dietetyk ani koleżanka nie znają lepiej potrzeb mojego organizmu niż ja sama.
Jeśli natomiast przypłynie do mnie nagła chęć wprowadzenia zmiany to ją wcielam w życie. Bez cyrku, oficjalnych oświadczeń na Facebooku i wywracania życia do góry nogami. Tak po prostu. W prostocie tkwi tajemnica, pamiętasz? A u jej podstawy leży dbałość o zdrowie (to psychiczne również) i utrzymanie swoich dobrych nawyków na stałym poziomie. Piszę o tym, ponieważ kończy się lato, a zimne miesiące zwykle dają nam w kość. Upadają wyznawane wartości i zdrowy rozsądek, a wtedy na wiosnę znowu rusza karuzela.

Ruszam się, ale raczej nigdy nie zostanę Ironmenką

W moim przekonaniu dieta, nawet ta najzdrowsza, to tylko połowa sukcesu. Do pełni szczęścia potrzebna jest regularna aktywność fizyczna, a ta nie musi oznaczać zostania Ironmanem. Kiedyś miałam jazdę na bieganie, ekscytowałam się Runmageddonem, z zazdrością patrzyłam na triathlonistów, zachłysnęłam się Boot Campem. Dzisiaj pozostaję przy regularnej aktywności sportowej, która raz jest rowerem, raz fitnessem, raz treningiem obwodowym lub jakąkolwiek inną formą ruchu. Próbuję tez nowych dyscyplin, bo moją motywację zabija rutyna, więc potrzebuję zmian (o tym pisze również Kameralna w swoim najnowszym wpisie).
Ważniejszy od nazewnictwa jest dla mnie jednak cel, a moim celem jest dobra kondycja fizyczna i stabilna forma psychiczna, a także przyjemność i satysfakcja z tego co robię. No i jeszcze endorfinki – hormony szczęścia, które mnie napędzają i wyzwalają we mnie życiodajną energię – z tą różnicą, że ja ich potrzebuję codziennie, dlatego każdego dnia robię coś dla ciała i duszy. No i staram się robić to mądrze, a nie dużo, stosownie do swoich możliwości i preferencji, a nie goniąc za modą.

Myślę pozytywnie, ale przepuszczam przez siebie negatywne emocje

Niektórzy nie wierzą w miłość do grobowej deski, w partnera na całe życie, grzeczne dzieci czy szczęście. Są nawet tacy, którzy uważają, że nic dobrego ich w życiu nie spotka, a to wszystko co widzą wokół siebie to zwykła kreacja, mediowa papka i polewanie lukrem. Życie to nie bajka, poza tym w bajki wierzą dzieci, a nie dorośli. Jednak po każdej burzy wychodzi słońce, a ja łapię jego promienie i rozdaję je innym. Podstawą moich działań jest pozytywne nastawienie, ale daję sobie też prawo do tego, żeby czasem być smutną, wkurzoną czy niecierpliwą. Jestem emocjonalną i ekspresyjną osobą, czasem zaklnę, czasem kogoś opieprzę, ale nigdy nie wyrządzam krzywdy, nie depczę i nie gardzę. Wszelkie negatywne emocje ustawiają mnie do pionu i działają oczyszczająco, a więc są potrzebne. Mój mózg działa jednak jak filtr – odcedza złe od dobrego i kieruje na właściwe tory, dlatego nie dopuszczam do tego, żeby negatywne emocje wpływały na mnie demotywująco.

Skupiam się na swoim życiu, ale potrafię wsadzić kij w mrowisko

Ludzie są chyba tak zaprogramowani, że zawsze interesują się tym co dzieje się u innych, a jak dzieje się źle, to niektórym szczególnie poprawia to nastrój. Rzekłabym w tym miejscu, że życie swoim życiem to rzecz piękna i godna naśladowania. Odkąd uważniej podchodzę do swojego życia i wszystkiego co się w nim dzieje, zauważyłam, że łatwiej jest mi eliminować ludzi i zdarzenia, które negatywnie na mnie wpływają. Wiem też na czym mi zależy najbardziej, dlatego nauczyłam się nie przejmować tym co nie jest ode mnie zależne. Koncentracja na swoim życiu pozwala mi na jeszcze jedno – cieszę się życiem, uśmiecham się do niego, celebruję codzienność, żyję w zgodzie ze sobą i według własnych zasad.
Żyję własnym życiem, nie innych, ale często próbuję naprawiać też świat, za co zdarza mi się oberwać. Jeśli jednak zobaczycie mnie ingerującą w jakiś temat, to tylko i wyłącznie dlatego, że próbuję coś zmienić na lepsze.

Żyję z pasją, ale nie zamęczam nią innych

„Rób to co kochasz”. „Marnuj czas z tymi, których kochasz”. „Żyj po swojemu”. Te znane Wam hasła nie oznaczają tylko tego, że wszystko przychodzi ci z łatwością, na wszystko masz czas, robisz tylko fajne rzeczy i żyjesz w totalnym psychicznym luksusie. Dla mnie są wyznacznikiem tego, że mogę dążyć do uczynienia swojego życia lepszym. Zamiast narzekać na to co nieuniknione biorę los w swoje ręce, realizuję swoje cele, ambicje i pasje, nie zadręczam innych tym co mi nie wyszło. A jeśli jest już bardzo źle, moi bliscy wiedzą, że potrzebuję w takiej chwili odrobiny spokoju i czasu tylko i wyłącznie dla siebie, bo pamiętam o sobie i jestem dla siebie ważna.
Życie z pasją to również radość z tego co się posiada lub do czego się doszło i pozwalanie sobie na marzenia. Jednak warto pamiętać, że realizacja marzeń zależy od naszych działań, ciężkiej pracy, cierpliwości i determinacji. Nie zamęczam więc innych, że zbyt długo czekam, tylko doceniam i cieszę się z tego co mam na wyciągnięcie ręki, a czasami są to drobiazgi, które dają mi więcej radości niż wielkie rzeczy. W prostocie tkwi tajemnica i docenieniu tego co posiadamy, prawda Elwira? 🙂

Śpię zdrowo, ale potrafię wykorzystać noc na pracę, zabawę czy rozmowę z mężem

Noc to sen, a sen to wypoczynek, relaks i regeneracja. Śpię jak dziecko i potrzebuję dużo snu, jednak nie zawsze udaje mi się spać tyle ile mój organizm by sobie tego życzył. Czasami noc wykorzystuję na to co jest mi w danym momencie potrzebne – pracę, zabawę lub rozmowę z kimś bliskim. To mój wybór, moje zmęczenie, moje worki pod oczami i moja satysfakcja z tego, że udało mi się coś ukończyć, sprawić komuś radość lub po prostu fajnie spędzić czas. Nie rezygnuję z tego co jest mi w danej chwili potrzebne, ale potem muszę nadrobić utracone godziny snu. Potrafię wtedy wyłączyć się i należycie odpocząć.

Moja piramida zdrowia mówi mi, że czuję się dobrze, pewnie i komfortowo w swoim życiu. Jak każdy mam słabości, problemy i troski, ale do wszystkiego staram się podchodzić zachowując zdrowy rozsądek. W przeciwieństwie do przeszłości, teraz jest we mnie spokój, dystans i pokora, a przede wszystkim równowaga. Jest też świadomość, że jeśli będę chciała coś zmienić to to zrobię, ale w czasie i na warunkach, które mi odpowiadają. Może inaczej niż wszyscy, czasem lepiej, czasem gorzej, ale dla mnie ważniejsze od spektakularnego sukcesu jest to, że jestem tu i teraz. Bez oglądania się na innych i bez frustracji, za to z prawem do popełnienia błędu, zostawiając za sobą przeszłość, ale żyjąc teraźniejszością z hasłem: „Przyszłość jest fajna” 🙂

Na koniec wiersz mojej przyjaciółki Ani z Wiersze Szeptem Pisane:

„Dźwigasz swój kosz życia tyle lat już
Poza ciężkimi chwilami coś miłego tam włóż
To czym go wypełnisz to decyzja twoja
lecz zamienić głazy w pióra już najwyższa pora

Kamienie to żal za krzywdy i trudy wędrówki
Złe momenty, brak oparcia, oceny, urazy, wymówki
Dzięki piórom się wzbijesz – bo skrzydła zbudujesz
Ku wolności, pięknu, szczęściu czym prędzej pofruniesz

Pozwól swoim skrzydłom rosnąć by wyzwolić serce
Niechaj przykład z Ciebie biorą dumni spadkobierce
Przebacz winy, kosz opróżnij, pluj na bylejakość
Mądrość z dobrem rozsiewaj pielęgnując życia jakość”

A czy Ty masz taką swoją własną piramidę zdrowia? Napisz co jest dla Ciebie ważne, bez czego możesz się obejść, jak pielęgnujesz jakość swojego życia.

♥ ♥ ♥

Cieszę się, że jesteś i będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz swój komentarz pod artykułem.
Jeśli chcesz być też na bieżąco z kolejnymi artykułami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, zapraszam do polubienia Esencji na Facebooku, zajrzenia na Instagram (i oczywiście Instagram Stories) i odwiedzenia Twittera.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl
 • Moje podejście do zdrowia jest bardzo podobne do Twojego. Ja również we wszystkim cenię zdrowy umiar i równowagę. Mimo, że nie zawsze udaje mi się ją zachować, widzę, że z roku na rok jest coraz lepiej 🙂 Nie ma sensu katować się drakońskimi dietami czy nielubianymi ćwiczeniami. Ważne, żeby dokonywać dobrych dla siebie wyborów i wybierać to, co naprawdę nam służy i daje radość i szczęście.

  • No i właśnie do takiego prostego w sumie wniosku doszłam dopiero po długich latach siania w sobie niepokoju, wygórowanych oczekiwań i chyba braku pokory wobec życia 😉

 • Maria

  Racjonalne podejście do kazdej kwestii w życiu jest najwazniejsze 🙂

 • Anna Kostrzewska

  Bardzo ciekawy wpis 🙂

 • według mnie takie stawianie horoskopów czy wróżenie może wyrządzić wiele złego. dlaczego? ze względu na autosugestię – jeśli wróżka powie ci na przykład, że poznasz przyszłego partnera życiowego w pracy, podświadomie będziesz go tam szukać. wtedy można nie zauważyć innych osób, które gdzieś tam będą się pojawiały. według mnie nie jest to dobre, zwłaszcza, że absolutnie nie wierzę w to, że ustawienie gwiazd ma wpływ na życie jednostki. o ile w ogóle ma na cokolwiek wpływ.

  • Tak jak napisałam w tekście, ja w takie praktyki nie wierzę, nigdy ich nie stosowałam i nie zamierzam stosować. Mam do nich negatywny stosunek, podobnie jak Ty. Aczkolwiek kiedyś czytałam trochę na ten temat. Musisz wiedzieć, że astrologia nie jest wróżeniem, a nauką.

 • Gosia

  Kochana umocniłaś mnie w przekonaniu, że trzeba coś ze sobą zrobić i zmienić podejście do siebie i niektórych spraw. Mam mocne postanowienie poprawy i zmiany własnych przyzwyczajeń. Dzięki Olga. Jesteś dla mnie inspiracją.

  • Gosia, zawsze służę wsparciem. Zasady, które stosuję są proste, ale do tego, żeby stały się moim nawykiem, musiałam dojrzeć. Teraz jest mi lepiej.

 • Izabela Kornet

  i największe znaczenie z tego wszystkiego ma pozytywne myślenie i pogoda ducha 😉 to jest magiczne, jak wszystko siedzi w głowie! a w horoskopy średnio wierzę… czytam w gazetach przy śniadaniu albo obiedzie, ale zbytnio się nimi nie sugeruję, zawsze dużo śmiechu 😀

  • Ojej, nie chciałam, żeby z tego artykułu została zapamiętana kwestia horoskopów. To miała być jedynie wprowadzająca w temat zabawna anegdotka 😉 Ja nawet ich nigdy nie czytałam i nie zamierzam czytać, a tamten epizod z astrologią był związany z pasją mojego byłego chłopaka, której nie podzielałam 🙂

   • Izabela Kornet

    Hihi, widać, na czym skupiamy uwagę – na pierdołkach 😛
    P.S. dopiero dzisiaj zobaczyłam przesłanie Twojego bloga i skąd ta „esencja” – super 🙂

 • Natalia Jaranowska

  Ciekawe anegdotka z tym chłopakiem…ale jak mógł nigdy nie powiedzieć co takiego się dowiedział? 🙂

  • Tak jak napisałam, tragicznych zdarzeń podobno się nie przekazuje. Nic więcej na ten temat nie wiem i nie byłam wtedy zainteresowana. Gdybym nawet się dowiedziała, to być może próby ich zapobiegnięciu mogłyby zbyt mocno zaważyć na moim życiu i jego jakości.

 • Życie z pasją, przede wszystkim. 🙂 Zastanawiam się, jak mogłam wcześniej sobie jej odmawiać, ograniczać czy nie doceniać. 🙂

  • Może dlatego, że potrzebowałaś więcej czasu, żeby wytłumaczyć sobie, że możesz jej poświęcić tyle uwagi ile chcesz, bo jest to dla Ciebie ważne?

   • Niczego nie żałuję, podejrzewam, że podjęłabym takie same decyzje, ale mocniej popracowałabym nad organizacją czasu, tak aby właśnie jeszcze coś więcej wyciskać z codziennego dnia dla siebie samej. 🙂

 • Rzeczywiście, bardzo rozsądna piramida. Akurat czytałam ostatnio artykuł o 100latkach i długowiecznych ludziach na świecie, większość z nich kierowała się bardzo podobnymi zasadami 🙂

 • Według mnie najważniejsze jest unikanie stresu. Stres prowadzi do wielu chorób. Ja niestety żyję w ciągłym stresie. Potem przekłada się to na podjadanie, jakieś nerwowe tiki przed zaśnięciem. Jakbym tak nagle wyeliminowała stres to chyba bym umarła.

  • Stres to cichy zabójca, ale trudno go w życiu uniknąć. Uważam, że choć szkodliwy dla zdrowia, to jednak jest potrzebny w rozsądnych dawkach, bo nas motywuje do wprowadzenia zmian w swoim życiu, powoduje, że zmieniamy do niego swoje podejście, hartuje charakter i wzmacnia głowę, o ile nie jest paraliżujący i długotrwały. Z czasem pozwala też eliminować sytuacje, których wpływają na nas negatywnie i budzi świadomość, że mamy wpływ na to co robimy i jak żyjemy.

 • Piramida jest świetna, szczególnie uzupełniona o twoje zdroworozsądkowe komentarze. Mogłabym całą sobą podpisać się pod nią. Może czasami proporcje tych rzeczy nie są idealnie wyważone, ale w końcu przyjmuję to co los mi daje 🙂

 • Myślę, że żyję podobnie jak Ty. Miałam wcześniej zapedy, by wszystko robić idealnie, wg wyszukanych schematów: zawsze kłaść się spać i wstawać o jednakowych godzinach, najlepiej obladym świcie, nie popełniać grzeszków żywieniowych, zawsze realizować na 100% wszystke obowiązki z listy dziennej. Kiedy sie nie udawało, w głowie pojawiała się myśl, że jestem słaba, niezdyscyplinwana. W końcu zrozumiałam, że właśnie te starania by wszystko było idealnie męczą mnie i stresują. I że mi jest na to jednak szkoda życia. Więc dzisiaj żyje podobnie jak Ty: elastycznie, ale wiem co dla mnie dobre i tego się trzymam.

  • Ja jeszcze całkiem niedawno żyłam na zasadzie: „oby jak najwięcej, jak najszybciej, jak najlepiej”. Zwolniłam się z obowiązku bycia perfekcyjną i choć zostały mi jeszcze pewne zapędy, to potrafię przynajmniej nad nimi zapanować, dokonać wyboru tego co jest DLA MNIE ważne. Jestem świadoma tego, że nie wszystko robię idealnie, ale staram się działać najlepiej jak potrafię dokładając za każdym razem kolejną cegiełkę starań.

 • Tak jak napisałaś, najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i żyć w zgodzie ze sobą. Czasem warto odpuścić, świat się od tego nie zawali, a my możemy na tym tylko skorzystać. Życie polegające na tym, aby wyrobić 200% normy może człowieka skutecznie wykończyć. Ja też ostatnimi czasy zwolniłam, dużo sobie odpuściłam. Trochę spraw zaniedbałam, ale mój świat stoi tak jak stał, a ja nadrabiam z wielką przyjemnością.

  • Bardzo dobre i dojrzałe podejście. Nie jesteśmy robotami, a nasza wydolność ma jakieś ograniczenia. Warto ciężko pracować i nie przestawać się starać, ale nie można tego robić kosztem zdrowia i innych.

 • Bardzo mi pasuje Twoja piramida i o dziwo moja własna jest całkiem podobna 😉

 • Pingback: Esencja | Esencja miesiąca – wrzesień 2016.()

 • Podpisuje się rękami i nogami! 🙂

 • mam bardzo podobne podejście do Twojego. wszystko z umiarem.

 • Dobrze jest mieć zdrowe podejście do wszystkiego. Twoja subiektywna piramida zdrowia mi się podoba 🙂

 • Pingback: Esencja | Dlaczego aktywność sportowa jest dla mnie ważna?()

 • Pingback: Esencja | Nie mów mi, że nie dam rady. Trening GTX #mójpierwszyraz (3 z 12)()