wybór przedszkola dla dziecka

05 Kwi Wybór przedszkola – wiedza, intuicja czy rekomendacje innych?

Stres, niepewność, sprzeczne myśli, mnóstwo pytań bez odpowiedzi, przestawienie się na nowy tryb życia, zmiana dotychczasowego harmonogramu dnia – to tylko niektóre z aspektów, które towarzyszyły mi w chwili podejmowania decyzji o wyborze placówki przedszkolnej dla moich dzieci. Wybór przedszkola w przypadku malucha wydaje się być o tyle trudny, że nawet dobrze znając swoje dziecko, nigdy do końca nie wiemy jak przyjmie tę ogromną dla niego zmianę i nowy etap w życiu, jak odnajdzie się w nowym środowisku, wśród rówieśników, na ile wykaże się samodzielnością, na ile będzie spokojne i szczęśliwe, a my dzięki temu skupieni np. na pracy.

Wielu rodziców, w tym część moich znajomych, po raz pierwszy w tym roku staje w obliczu podobnych dylematów dokonując wyboru placówki edukacyjnej dla swojego dziecka i przygotowując je do kolejnych zmian w jego życiu. Z jednej strony widzę, że towarzyszy temu ekscytacja u obu stron, z drugiej to stresująca sytuacja, a reforma edukacji i panujący szum informacyjny niestety nie ułatwiają zadania. Bardzo cieszę się, że ten etap mam już za sobą, bo mam wrażenie, że każda następna decyzja dotycząca dziecka, np. wybór szkoły, choć to decyzja na długie lata, jest mimo wszystko łatwiejsza, bo dziecko jest już starsze i więcej rozumie, a my dojrzewamy wraz z nim do kolejnych zmian w jego życiu.

Dwójka z mojej trójki dzieci poszła do przedszkola, które znajduje się tuż obok domu. Zdecydowałam się na nie kierując się m.in. lokalizacją i wygodą dziecka. Odrzucałam wszelkie opcje związane z dowożeniem dziecka na koniec miasta, nie interesowały mnie przedszkola dwujęzyczne, nie zależało mi na placówce prywatnej. Wywiad środowiskowy był o tyle trudny, że byliśmy kilka miesięcy po przeprowadzce, a więc nowi w okolicy i dopiero zaczynaliśmy „wsiąkać” w lokalne środowisko. Trudno jest ocenić placówkę przedszkolną bez opinii innych rodziców, którzy korzystali z jej usług już wcześniej. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałam, że jest to jeden z najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego przedszkola – rekomendacje innych rodziców. Nie ma lepszej reklamy niż ta, którą niesie zadowolony rodzic i jego dziecko. W ten właśnie sposób wybrałam placówkę dla mojej najmłodszej córki i to rozwiązanie najbardziej polecam, bo okazało się być najbardziej opiniotwórcze i pomocne przy podejmowaniu decyzji. 100% rodziców, z którymi rozmawiałam kilka miesięcy wcześniej zanim dokonałam ostatecznego wyboru zgodnie rekomendowało przedszkole, które okazało się być nie tylko pięknie położoną placówką na terenie parku leśnego, ale przede wszystkim miejscem, w którym dba się o indywidualne potrzeby dzieci, stymuluje naturalną ciekawość świata, pobudza kreatywność poprzez aktywne i oryginalne zabawy, szanuje indywidualność. Angażowanie rodziców i zapraszanie ich do przedszkolnego świata dziecka, otwarcie na współpracę, życzliwa atmosfera i propagowanie zdrowego stylu życia, w tym sposobu odżywiania okazały się być miłym zaskoczeniem i wielkimi atutami naszego przedszkola, a które powinny być przecież normalnymi w przypadku każdej placówki, nawet tej państwowej.

„Wzbudzić ciekawość, wyrwać emocje, wycisnąć łzy, poruszyć najważniejsze… rzecz o skarbie” – w tym artykule wyraziłam nieco więcej, bo czasem trzeba przejść pewną drogę, nie zawsze komfortową, żeby podjąć właściwe decyzje, które owocują chwilami pełnymi wzruszeń i które zostają w pamięci dziecka na długie lata.

Od czego i jak zacząć poszukiwania przedszkola, jakie zmiany wprowadza obecna reforma edukacji, jakie są alternatywy, na co szczególnie zwrócić uwagę wybierając przedszkole odpowiednie dla Waszego dziecka – te i wiele innych tematów znajdziecie w artykule:

„Przygotujcie się na przedszkole!”

Do 15 kwietnia br. na stronie www.tatento.pl sukcesywnie będą pojawiać się nowe materiały, wywiady ze specjalistami i infografiki, które mogą wesprzeć Wasz proces decyzyjny. Zaglądajcie też na ich fanpage, na których znajdziecie mnóstwo ciekawych artykułów, a poniżej dla ułatwienia przedstawiam kilka z nich posegregowanych tematycznie:

Przygotowanie do wyboru przedszkola

 • Po co iść na dni otwarte do przedszkola? -> KLIK
 • Rekrutacja do przedszkola 2017 -> KLIK
 • Prywatne czy publiczne – jakie przedszkole wybrać? -> KLIK
 • Jeśli nie państwowa, to co? -> KLIK
 • Jak wybrać przedszkole, które będzie idealne dla Twojego dziecka? -> KLIK
 • Wczesna edukacja – gwarancja sukcesu w przyszłości? -> KLIK

Adaptacja

 • Przedszkole: jak złagodzić stres dziecka? -> KLIK
 • Adaptacja przedszkolaka w nowym miejscu i grupie rówieśniczej -> KLIK
 • Wybór przedszkola: 10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę -> KLIK
 • Zanim zadzwoni pierwszy dzwonek – szkoła i adaptacja -> KLIK

Alternatywne formy edukacji

 • Edukacja domowa – wychowanie do wolności? -> KLIK
 • Edukacja domowa w praktyce -> KLIK
 • Przedszkole waldorfowskie – alternatywa dla tradycyjnych placówek -> KLIK
 • Czy rodzic musi być nauczycielem, by uczyć swoje dziecko? -> KLIK
 • Link do bazy wyszukiwania placówek edukacyjnych -> KLIK

Inne

 • Jaka jest polska edukacja -> KLIK
 • Program nauczania w przedszkolu – jak wygląda edukacja przedszkolna? -> KLIK

 

Bardzo życzyłabym sobie, żeby wszystkie dzieci były tak szczęśliwe jak moja córka, a ich rodzice tak spokojni jak my oddając swoje pociechy w ręce zaangażowanego, kreatywnego i przyjaznego personelu, dlatego poza poleganiem na własnej wiedzy i intuicji oraz znajomości potrzeb i charakteru swojego dziecka zróbmy wywiad środowiskowy, który w znacznym stopniu może wesprzeć nasz proces decyzyjno-przygotowawczy. Trzymam kciuki i czekam na wyniki rekrutacji.

Tekst powstał przy współpracy z portalem TaTenTo.

♥ ♥ ♥

Jeśli spodobał Ci się ten wpis lub uważasz, że może się komuś przydać, będzie mi bardzo miło, jeśli go skomentujesz lub/i udostępnisz. Dziękuję, że jesteś i wspierasz.

Jeśli chcesz być również na bieżąco z kolejnymi artykułami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, polub Esencję na Facebooku, zajrzyj na Instagram (jestem też codziennie na Instagram Stories) i odwiedź Twittera.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl