01 maj Nowy piątkowy cykl: Obudź w sobie wiosnę i przygotuj się na lato #1
Do wakacji zostały dwa miesiące (jeśli przyjmiemy, że nasze wakacje zbiegają się z wakacjami naszych dzieci), w ciągu których możesz poprawić swoją kondycję, samopoczucie, odzyskać witalność, przygotować ciało do lata, zmienić nieco nawyki i popracować nad własną koncepcją zdrowego stylu życia.
Nie chcę powielać informacji, które znajdziesz na licznych portalach, serwisach dietetycznych i w artykułach o tym jak pozbyć się oponki czy co jeść, żeby mieć płaski brzuch. Moją intencją jest w krótkich zajawkach zmotywować Cię do zmian, których nie masz czasu wprowadzić w życie, choć bardzo tego pragniesz. Kto chętny niech się przyłączy. Może to dobry początek prowadzący do większych zmian?
Począwszy od dzisiaj, jeden raz w tygodniu, w każdy piątek, zamieszczę artykuł z cyklu: „Obudź w sobie wiosnę i przygotuj się na lato”, w którym znajdziesz kilka wskazówek na co zwrócić uwagę w danym tygodniu. Założenie jest takie, aby przez dany tydzień skupić się na kilku rzeczach, które z czasem mają stać się Twoim zdrowym nawykiem, mają zmienić postrzeganie pewnych rzeczy, pozwolą Ci dostrzec, że nie jest tak trudno zadbać o siebie i swoje zdrowie i znaleźć chwile, których potrzebujesz, aby zregenerować ciało i przygotować umysł do dalszego działania. Wystarczą jedynie dobre chęci, motywacja i brak wymówek. Właśnie koniec z wymówkami! 🙂
W artykułach dodatkowo znajdziecie porady ekspertów i pasjonatów swoich dziedzin: dietetyka, instruktorów sportu, psychologa klinicznego, dermatologa, ale także praktyków, którzy na własnej skórze przetestowali różne sposoby na zachowanie dobrej formy, sprawności fizycznej, formy psychicznej, zdrowia i zadowolenia z życia.
Zatem obudź w sobie wiosnę i przygotuj się na lato stosując technikę małych kroków i zacznij wdrażać kolejne zadania w nadchodzącym tygodniu:
Zadanie #1
Nie katuj się dietami odchudzającymi, beztłuszczowymi, bezglutenowymi (chyba, że chorujesz na celiakię, masz stwierdzoną alergię na gluten, jego nietolerancję czy zespoły złego wchłaniania), a także głodówkami, a już szczególnie nie rób tego na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą! Zdrowej i rozsądnej osobie wystarczy różnorodna, zbilansowana dieta polegająca na spożywaniu wszystkiego, ale w rozsądnych ilościach. 5 posiłków dziennie zjadanych w miarę możliwości o stałych porach pomoże wyregulować Twój metabolizm. Ostatni posiłek zjadaj na 2-3 godziny przed pójściem spać.
Jeśli jesteś osobą, która pragnie pozbyć się kilkunastu kilogramów, najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie się z dietetykiem, który skutecznie przeprowadzi Cię przez drogę do upragnionego celu.
Zadanie #2
Opracuj plan na 5 posiłków dziennie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) na kolejny tydzień. Proporcje na Twoim talerzu powinny wyglądać tak, że 1/3 stanowi mięso lub ryba, pozostała część do warzywa, ewentualnie garść kaszy, brązowego ryżu czy razowego makaronu. Zrób tygodniową listę zakupów, która ułatwi Ci przygotowanie posiłków. W ten sposób zyskasz czas na inne działania.
Zadanie #3
Zaprzyjaźnij się z wodą stosując się do kilku zasad:
- 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.
0,03l x waga ciała w kg = maksymalna dopuszczalna ilość litrów wody
Przykładowo: 0,03l x 70kg = 2,1l
- pij wodę zamiast kupowanych soków i innych napojów dziwnej maści
- dzień zacznij od szklanki ciepłej wody z cytryną (pobudza do pracy układ przemiany materii i oczyszcza organizm z toksyn)
- pij wodę na pół godziny przed posiłkiem (wspomaga trawienie)
- pij wodę przed wysiłkiem fizycznym
- woda pita regularnie przez cały dzień pomoże Ci też uwolnić zatrzymane płyny w organiźmie, bowiem pobudzasz tym samym organizm do usuwania ich nadmiaru
Zadanie #4
Zredukuj maksymalnie cukier i wytrzymaj próbę odstawienia przez ten tydzień wszelkich słodyczy i sztucznych barwników. Staraj się mniej słodzić ciepłe napoje. Na początek wystarczy pół łyżeczki cukru mniej.
Zadanie #5
Nie wiesz od czego zacząć swoją aktywność sportową i nie masz na nią czasu? Zacznij od trzech, dłuższych spacerów na świeżym powietrzu np. godzinnych (to wersja dla bardzo zapracowanych) – z dzieckiem, psem, znajomym. Zabierz ze sobą rolki, hulajnogę, deskorolkę, kije do nordic walking lub rower. Przyznasz, że 3 godziny w tygodniu (na 168) to naprawdę niewiele?
Zadanie #6
Zamiast telewizji, weź do ręki ulubioną książkę lub poświęć godzinę dziennie swojemu ulubionemu zajęciu. To dobry początek, żeby z czasem wrócić do niego w większym wymiarze godzin. Jeśli chcesz zrealizować swój cel, znajdź czas na relaks (w dowolnej formie), który pomoże Ci się odprężyć i zebrać myśli.
Prawda, że nie takie straszne? Pamiętaj, ograniczenia siedzą tylko w Twojej głowie, a cierpliwość i konsekwencja przyniosą upragniony efekt.
Przed Tobą lightowy tydzień. Masz 7 dni, żeby przygotować się do dalszych działań i upewnić się, że chcesz wprowadzić w swoje życie zmiany, które przyniosą Ci radość i satysfakcję. Bazę już masz. Za tydzień czeka Cię nieco więcej wyzwań.
To co, zaczynamy? 🙂
Super 😉
Nie takie straszne! fajny pomysł na cykl. czekam na więcej 🙂
Odkąd zaczełam zdrowo sie odzywiac nie ciagnie mnie do fast-foodow i innych grzeszkow 🙂
dodałabym tylko to, żeby wprowadzić do diety otręby. 2 łyżki owsianych i 1 pszennych na dzień 🙂 nie powinno się spożywać więcej.
perystaltyka jelit przyspieszy 🙂
ja niekoniecznie lubię owsiankę ale otręby przyjmuje w formie omleta, zastępuje mi to pieczywo 🙂 polecam
Olu a może opisz szerzej działanie otrąb i ziarenek chia
Tak, tak na pewno uwzględnię to w kolejnych artykułach.
Dziękuję za komentarz 🙂