
18 sie Zdrowe słodkości bez cukru. Proste i dietetyczne przepisy
Jak często słyszycie: „Mamo, mogę coś słodkiego?”
Ja latem trochę częściej niż w inne pory roku, więc zachowując kamienną twarz, staram się kontrolować ilość słodyczy u swoich dzieci, trzymając się zasady ograniczenia u nich słodkości i jednocześnie obietnicy wspólnego eksperymentowania z nimi w kuchni.
Powiecie, że to może kwestia nawyków (poniżej wkleiłam Wam świetny wywiad z dietetyczką), ale o ile mój syn (19 lat) odstawił słodycze i cukier kilka miesięcy temu, o tyle reszta rodziny nie ma aż tak silnej woli. Ani potrzeby 😉 Nie jemy ich jednak dużo i zawsze staramy się znaleźć jakieś zdrowe zamienniki.
Przepisy, którymi dzielę się z Wami dzisiaj, spadły mi z nieba, choć prawda jest taka, że pochodzą z fantastycznego ebooka mojej koleżanki Kamili Urbaniak, dyplomowanej dietetyczki i autorki bloga o zdrowym stylu życia – Kreatornia Zmian.
W jej najnowszym ebooku „Zdrowe słodkości” znajdziecie 25 przepisów na słodkie przekąski, które:
- mają prosty skład i są proste do zrobienia,
- mają obliczoną wartość odżywczą,
- są niskokaloryczne,
- nie zawierają cukru,
- posiadają wskazówki co do zamienników niektórych składników, jeśli np. chcemy wersję bezglutenową,
- są oczywiście zdrowe i pomagają zwalczyć chęć sięgania po niezdrowe sklepowe słodycze,
- opatrzone są przepięknymi i apetycznymi zdjęciami,
- oznaczone są specjalnymi ikonkami, które informują czy zostały użyte w nich: mleko, produkty mleczne, jaja, gluten,
- zawierają część edukacyjną o tym jak tworzyć zdrowe słodkości i czym je słodzić.
Przepisy są też odpowiednie dla osób z insulinoopornością, hipeinsulinemią, PCOS i innymi chorobami przebiegającymi z zaburzeniami gospodarki glukozowo-insulinowej. Jednym słowem: hulaj dusza, piekła nie ma.
Kilka wolnych ostatnio dni pozwoliły mi wreszcie na „zabawę” z córkami (8 i 12 lat) w kuchni, a że bardzo lubią mi w niej asystować i radzą sobie już w niej naprawdę dobrze, powierzyłam im praktycznie całkowicie przygotowanie trzech słodkich przekąsek z ebooka Kamili.
Wy też możecie z nich skorzystać nie martwiąc się, że ucierpi na tym Wasza dieta albo talia.
Spójrzcie zresztą na skład i sami się przekonajcie, a ja Wam mówię, że te słodkości są również ciekawe i bardzo smaczne.
Polecam Wam tego ebooka, bo znam Kamilę i wiem ile pracy włożyła w to, żeby jej produkt był rzetelnie i profesjonalnie przygotowany. I taki właśnie jest. Link do niego znajdziecie tutaj -> KLIK.
Tak na marginesie, wywiad, o którym wspominam na początku, przeprowadziłam w 2016 roku właśnie z Kamilą, więc możecie go sobie przypomnieć już teraz:
„Triki żywieniowe u dzieci. Wywiad z dietetykiem i komentarze blogujących mam” (KLIK)
3 przepisy na zdrowe słodkości z ebooka Kreatorni Zmian
Pomarańczowe kulki mocy
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość kilokalorii: 76
Składniki na 12 porcji:
- pomarańcza – 1 niewielka sztuka
- suszone daktyle – 10 sztuk
- migdały – 50 g (ja użyłam 150 g płatków migdałowych)
- wiórki kokosowe – 50 g
- olej rzepakowy – 1 x łyżka
Przygotowanie:
Daktyle moczyłyśmy w gorącej wodzie przez godzinę, a następnie je rozdrobniłyśmy. Wrzuciłyśmy do blendera wraz z płatkami migdałowymi, startą na tarce skórką z połowy pomarańczy i wyciśniętym sokiem z całej pomarańczy oraz olejem. Uformowałyśmy niewielkie kulki i obtoczyłyśmy je w wiórkach kokosowych. Kulki schłodziłyśmy w lodówce. Można je też przechować dłużej zamrażając.
Jogurtowe ciasto z malinami
Czas przygotowania: 60 minut
Ilość kilokalorii: 183
Składniki na 14 porcji:
- mąka orkiszowa – 250 g (ja użyłam orkiszowej pełnoziarnistej)
- jogurt naturalny (2%) – 200 g
- jajka – 3 sztuki
- banan – 2 sztuki
- maliny – 150 g
- płatki owsiane (górskie) – 30 g
- ksylitol – 100 g
- soda oczyszczona – 1 łyżeczka
- cynamon – 1 łyżeczka
- proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
- ekstrakt waniliowy – 1 x łyżeczka
- olej rzepakowy – 80 g
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzałyśmy do 180 stopni. Jajka z ksylitolem ubiłyśmy na puszystą masę, a następnie dodałyśmy olej dalej miksując po czym stopniowo dodawałyśmy jogurt. Suche składniki wymieszałyśmy w oddzielnej misce, a potem dodałyśmy do nich masę wraz z rozdrobnionymi widelcem bananami. Formę do pieczenia o średnicy 25 cm wyłożyłyśmy papierem do pieczenia i przelałyśmy masę. Dodałyśmy kilka malin, które zapadły się w ciasto i wstawiłyśmy do piekarnika na 45 minut.
Lody mango z pistajcami i nasionami chia
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość kilokalorii: 97.9
Składniki na 6 porcji:
- mleczko kokosowe (21%) – 6 łyżek (120 g)*
- mango – 1 sztuka (280 g)
- orzechy pistacjowe – 2 łyżki (18 g)
- nasiona chia – 2 łyżeczki (10 g)
- erytrol / erytrytol – 2 łyżeczki (10 g)
Przygotowanie:
Mleczko kokosowe podgrzałyśmy w rondelku, do którego powinnyśmy dodać erytrol, ale go nie miałyśmy, więc użyłyśmy pół niewielkiego, ale dojrzałego banana. Obrane mango zblendowałyśmy, a następnie dodałyśmy do mleczka wraz z nasionami chia i posiekanymi drobno pistajcami. Wystudzoną masę odstawiłyśmy na godzinę do lodówki, a następnie przelałyśmy do pojemniczków na lody, udekorowałyśmy na wierzchu pistacjami i włożyłyśmy na 4 godziny do zamrażarki.
Niestety na zdjęciach widzicie je tylko w pojemnikach, bo nie zdążyły się wystarczająco zmrozić przed sesją, ale możecie je podejrzeć na blogu Kamili, bo tam wyglądają naprawdę apetycznie. Link poniżej i tutaj.
* Jak wybrać mleczko kokosowe dobrej jakości, zerknijcie tu.
Domowe lody mango z pistacjami – przepis z ebooka “Zdrowe słodkości”
Jak Wam się podobają zdrowe słodkości? Jeśli uważacie, że warto podzielić się nimi z innymi, będę wdzięczna za udostępnienie artykułu.
Inne artykuły, które mogą Was zainteresować:
- „Zdrowe jedzenie – jak się odżywiać, żeby nie zwariować?” (KLIK)
- „Proste zasady zdrowego odżywiania i dieta, do której zawsze chętnie wracam” (KLIK)
- „Zdrowy styl życia – drama w internetach” (KLIK)
- „Cukier w życiu dziecka” (KLIK)
- „Najlepszy chleb bananowy na świecie, czyli kiedy dziecko wpływa na Twoje nawyki żywieniowe” (KLIK)
- „7 pomysłów na urodzinowe menu dla dzieci. Idealne na przyjęcie w ogrodzie. Albumy do wygrania” (KLIK)
- „1000 pierwszych dni, a otyłość u dzieci. Zabierz swój głos” (KLIK)
- „Jak nauczyć dzieci zdrowo jeść?” (KLIK)
Zdjęcie główne pochodzi z ebooka Kreatorni Zmian. Pozostałe zdjęcia: archiwum prywatne
Coraz częściej się przekonuję do słodyczy bez cukru, z założenia nie lubię słodzików typu aspartam, ale niektóre alternatywy są ok.
Wiesz, tak naprawdę w tych słodkościach cukier jest, ale jest on w 100% naturalny, więc jeśli mamy sięgać po coś słodkiego to właśnie w tej postaci.
W tytule miałam po prostu na myśli cukier biały, sztuczny.
Kulki mocy zawsze dobre 🙂 Moje ulubione chyba z żurawiną. A reszta przepisów też brzmi smakowicie :)Trudno żyć bez słodyczy, więc fajnie jak ktoś pokazuje ich zdrowe wersje.
Te możesz z czystym sumieniem wypróbować. Są doskonałą alternatywą dla sztucznych słodyczy i białego cukru.
Ciasto z malinami szczególnie przypadło mi do gustu 🙂
Też mam i również polecam ?
Za mną często „chodzi coś ” słodkiego, ale niestety sklepowe słodycze, nawet ciasta z cukierni są za słodkie. Lubię taką umiarkowaną słodycz, dlatego bardzo często eksperymentuję w domu z przepisami na tzw. zdrowe słodycze ( hitem jest ciasto z buraków albo fasoli, nawet mąż nie zorientował się, co było głównym składnikiem ?). Mam już tyle zaległych przepisów…a tu kolejne do wypróbowania ?
E-book do przechwycenia!
Pozdrawiam!
W tym ebooku jest mnóstwo fajnych i zachęcajacych do wypróbowania przepisów. Moje córy jak go zobaczyły, chciały wypróbować wszystkie. No ludzie, nie od razu, ale stopniowo będziemy testować.
Zdrowe słodkości to najlepszy kompromis między tym, co lubią moje dzieci, a tym, co lubię ją? Dlatego takich przepisów nigdy za wiele. Dzięki!
Ja co prawda nigdy nie słyszę „mamo, czy mogę coś słodkiego”, bo nie mam dzieci… no, może poza jednym – 195 cm wzrostu, 32 lata i często słyszę „chodzi za mną coś słodkiego”. Udało mi się już w naszym domu wyeliminować w bardzo dużym stopniu biały cukier z użycia, a także kolorowe napoje itp., więc ten e-book może mi się przydać! 😉
Te słodkości sprawdzą się również w przypadku dziecka 195 cm wzrostu i 32 lata 😀
Mam tylko nadzieję, że już od nich nie urośnie, bo się nam kończy rozmiarówka w Smyku 😉
Od tych urośnie jedynie zdrowo 😀
TE POMARAŃCZOWE KULKI MOCY, PRZYPADŁYBY NA PEWNO MOJEMU SYNOWI DO GUSTU 🙂
Mnie one bardzo pozytywnie zaskoczyły, bo za daktylami nie przepadam, a jednak wybrałam ten przepis do wypróbowania i nie żałuję. Pomarańczowe kulki mocy są pyszne!
Uwielbiam zdrowe słodkości, nie wiem czemu ludzie podchodzą do nich z taką rezerwą. Są przepyszne! Najbardziej mnie zaciekawił ten przepis na lody mango z pistacjami! Musze spróbować 🙂
Wszystkie trzy wyszły nam wspaniale, choć robiłyśmy je po raz pierwszy. Myślę, że ludzie ustawiają się czasem okoniem do zdrowych słodkości, bo nie do końca ufają składnikom, których nie używają w swojej kuchni. Poza tym wybierają po prostu wygodne rozwiązanie kupujac gotowe słodycze nie zdając sobie jednocześnie sprawy ze szkodliwości ich stosowania w dłuższym czasie.
Może coś być w tym, że boimy się tego, czego nie znamy. Wolimy sprawdzone rozwiązania, nawet jeśli nam szkodzą. Ale widzę na szczęście promyk nadziei, bo coraz częściej pojawia się ten temat, więc większa szansa, że ktoś się w końcu przekona 😉
Ja z tym tematem mam do czynienia cały czas, bo najwyrażniej obracam się w środowisku, dla którego zdrowy styl życia jest świadomym wyborem.
No i cały czas rozwijam się w tym temacie, próbuję nowych smaków, jestem otwarta na nowości, ale nie ulegam przejściowym modom.
Olu dziękuję za piękną prezentację przepisów i zachętę do jego nabycia 🙂
Jak już wiesz – cała przyjemność po mojej stronie 🙂