05 Mar Trendy w fitnessie w 2016 roku

Wczoraj zapowiedziałam na fanpage’u bloga na Facebooku powrót do mojej ulubionej tematyki fitness, dziś więc zapraszam na trendy obowiązujące w tej dziedzinie w 2016 roku.

Kiedy rok temu pisałam o trendach w fitnessie na 2015 (KLIK) bazując na badaniach ACSM’s Health & Fitness Journal i swoim wyobrażeniu o tym jak będzie wyglądała nasza aktywność fizyczna, okazało się, że większość prognoz się spełniła, a ja osobiście przetestowałam nowe formy ruchu. Czas po zimie to najlepszy dla mnie czas, żeby reaktywować swoją aktywność fizyczną w stopniu, który daje mi poczucie spełnienia, poprawia moje samopoczucie, wyzwala endorfiny, dodaje energii i sił, których chwilami brakowało mi w okresie zimowym. Dlatego wraz z wybiciem kalendarzowego marca, zwiastującego wiosnę (a jakże), odczuwam dodatkową motywację, z którą chętnie podzielę się z Wami na blogu.

Rok 2016 nadal będzie rokiem ćwiczeń siłowych, również tych na świeżym powietrzu, a badania potwierdzają, że lubimy duże wyzwania sportowe i z roku na rok chętniej je podejmujemy. Oto top trendy na 2016 rok:

Trening siłowy

Coraz więcej kobiet wybiera tę formę budowania masy mięśniowej nie ograniczając się jedynie do wizyty na siłowni. Treningi siłowe można dzisiaj wykonywać na świeżym powietrzu, ale też w zaciszu domowym z użyciem odpowiednich akcesoriów sportowych. Osoby pragnące regularnie uprawiać sport tworzą w swoim domu miejsce zwane „kącikiem” ćwiczeń, przystosowując do tego celu pokój, piwnicę lub strych i wyposażając je w specjalistyczny sprzęt.

Trening z masą własnego ciała

Trening z wykorzystaniem taśmy TRX i masy własnego ciała może zastąpić trening na siłowni. Przymocowane do sufitu taśmy pozwalają Ci na kilkadziesiąt różnych ewolucji gwarantując przy tym duży wysiłek, który doskonale wysmukla sylwetkę angażując wszystkie mięśnie do pracy.

Trening obwodowy

Trening oparty na 8-16 różnorodnych ćwiczeniach wykonywanych w obwodzie w liczbie 15-30 powtórzeń. Odpoczynek następuje dopiero po zakończeniu obwodu. Od tradycyjnego treningu siłowego różni go intensywność bezpośrednio następujących po sobie ćwiczeń. Co ważne, każde ćwiczenie oddziałuje na inną partię mięśni, dzięki temu, mimo nieustannego wysiłku całego organizmu, nie ulegają one przeciążeniom.

Trening interwałowy

Niezmiennie cieszący się popularnością niezwykle skuteczny trening dla wytrzymałych i lubiących wycisk, podczas którego duży wysiłek przeplata się z odpoczynkiem. Jeśli nie masz czasu wyskoczyć do klubu, ćwiczenia interwałowe możesz wykonywać również w domu lub w każdej wolnej chwili na świeżym powietrzu. Przykłady treningu interwałowego to: bieg przeplatany marszem, przysiady, skakanki, jazda na rowerze stacjonarnym (spinning), burpeesy, podciąganie na drążku, ćwiczenia na maszynie eliptycznej (orbitreki).

Trening personalny

Coraz więcej osób decyduje się na trening indywidualny nie tylko ze względu na jego wysoką skuteczność, ale też czynnik wpływający na motywację. Poza tym od wykwalifikowanego trenera personalnego możesz uzyskać fachową poradę dotyczącą nie tylko samego treningu, ale też sposobu odżywiania.

Trening funkcjonalny

W 2016 roku dużym powodzeniem będzie cieszył się trening funkcjonalny polegający na naśladowaniu ruchów, które wykonujemy na co dzień. Ćwiczenia mają za zadanie zwiększać możliwości ruchowe, opierając swój system na pracy zarówno rąk, ramion, brzucha, kręgosłupa, jak i nóg używając takiego sprzętu jak: małe sztangielki, worki bułgarskie, sprzęt do boksu, TRX, piłki lekarskie, worki z piaskiem, drabinki koordynacyjne, taśmy, piłki BodyBall, OvoBall czy kettlebells. Podstawowe ruchy funkcjonalne obejmują pchanie, ciągnięcie, zwisanie, obroty, przysiady.

Cross Training

Mieszanka kilku rodzajów ćwiczeń podczas jednego treningu. Przykładem są treningi o nazwach P90X i Insanity Workout, o których zaczęło być głośno w zeszłym roku.

Trendy fitness 1

Parkour

Ćwiczenia wykonywane w tzw. miejskiej dżungli, a przyrządami są murki, ławki, schody i wszystko to na co można się wspiąć, wskoczyć, o co się oprzeć tudzież udźwignąć. To zabawa dla osób o dużej sprawności fizycznej, sile, elastyczności, skoczności i doskonałej koordynacji ruchowej.

Biegi survivalowe i triathlon

W temacie biegania wiele się nie zmieni, nadal będzie popularne, a to za sprawą coraz bardziej wymyślnych biegów survivalowych, które gwarantują nie tylko sprawdzenie się podczas ekstremalnych biegów z przeszkodami, ale też dobrą zabawę.
Według badań w Polsce największą popularnością cieszy się bieganie, pływanie i jazda na rowerze, zatem klasyki, które mogą być połączone ze sobą w formie triathlonu, do którego podchodzi coraz więcej osób. Rok 2016 ma być wielkim powrotem do triathlonu.

Trampoliny

Hit 2015 roku rozkręci się na dobre w 2016. O ile do tej pory trampoliny wprowadziły niektóre tylko kluby, o tyle plany są takie, że ta nowa odsłona treningu kardio połączonego ze wzmacnianiem i dobrą zabawą znajdzie się w programie każdego klubu fitness.

Corpotate Wellness

Promocja zdrowego stylu życia dotarła również do korporacji i to jest dobry znak współczesnych czasów. Narzekający na brak czasu, słabnącą kondycję, przepracowanie, stres i małą motywację do regularnych ćwiczeń pracownicy będą mieli okazję stawić w tym roku czoła ofercie swojego pracodawcy, który w trosce oczywiście o wydajność swoich pracowników ułatwi im dostęp do klubów sportowych, a także zapewni odpowiednią opiekę medyczną w tej dziedzinie.

Joga

Joga nadal nie skradła mojego serca, choć daje tak wiele korzyści dla ciała i duszy i będzie modna również w tym roku. O jodze pisze Joanna na swej stronie Jogosfera, a Sylwia z bloga Redefine Yourself wypuściła ostatnio dwa wyczerpujące artykuły o jodze dla początkujących tu i tu.

Fitness dla seniorów i dzieci

Cieszy niezmiernie widok starszych osób spędzających aktywnie czas. W okolicy, w której mieszkam do łez (ze wzruszenia) doprowadza mnie pewien mocno starszy pan, który przez całe lato, jesień i część zimy każdego ranka, kiedy odwoziłam córkę do przedszkola odbywał w niezwykłym skupieniu swoją poranną rundkę. Zawsze biegł w tym samym tempie, zawsze tą samą trasą, ubrany jak typowy biegacz, widać, że robi to co lubi i jak sądzę dla własnego zdrowia. Nie miałam odwagi go zaczepić, nie chciałam przeszkodzić w treningu, od 2 miesięcy go nie widzę, ale wypatruję każdego dnia i mam głęboką nadzieję, że pewnego wiosennego poranka spotkam go na stałej trasie.
Znajoma trenerka prowadzi zajęcia fitness dla seniorów i potwierdza, że starsi ludzie mają niezwykłą motywację i chęć do wykonywania ćwiczeń doskonale przy tym się bawiąc.

Fitness dla dzieci

Według statystyk otyłość w Polsce u dzieci zatacza coraz większy krąg, stąd liczne akcje społeczne i zmiana ustawy żywieniowej mające na celu promocję zdrowego stylu życia. Wielu rodziców bardziej świadomie podchodzi do sposobu odżywiania swoich pociech, a dzieci chętniej podejmują wyzwania sportowe biorąc przykład ze swoich uprawiających sport rodziców. Kluby fitness wciąż poszerzają swoją ofertę zajęć dla najmłodszych wychodząc naprzeciw problemowi otyłości wśród dzieci, a także rosnącej potrzebie ruchu wśród społeczeństwa. Do tego tematu wrócę wkrótce na blogu.

Poza tym podobnie jak w ubiegłym roku rozkwit przeżywa technologia dla branży fitness – wszelkie urządzenia monitorujące nasze postępy i mierzące parametry (zegarki typu smart watch, krokomierze, pulsometry) czy aplikacje do ćwiczeń dostępne dla iPhone, iPad i Androida, a także branża odzieżowa produkująca tzw. inteligentne tkaniny. A wszystko po to, żeby zapewnić nam komfort, satysfakcję i dążenie do polepszania swoich wyników w sporcie.

Jestem ciekawa co sądzicie o powyższych trendach w dziedzinie fitness. Chętnie dowiem się jakie są Wasze ulubione formy aktywności sportowej, także śmiało piszcie w komentarzach pod artykułem. A może spotkamy się też na jednym z wydarzeń sportowych?

Źródło: fit.pl, wformie24.pl, ofeminin.pl, Be Active.

♥ ♥ ♥

Jeśli spodobał Ci się ten wpis lub uważasz, że może się komuś przydać, będzie mi bardzo miło, jeśli go skomentujesz lub/i udostępnisz. Dziękuję, że jesteś i wspierasz.

Jeśli chcesz być również na bieżąco z kolejnymi artykułami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, polub Esencję na Facebooku, zajrzyj na Instagram (jestem też codziennie na Instagram Stories) i odwiedź Twittera.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl