Zdjęcie dziecka

31 Sie Letnie wspomnienie zapisane w kadrze

Do tego wpisu zainspirowała mnie jakiś czas temu Natalia z bloga Jest rudo i Ania z Anna Sobór Photography. Od pierwszej uczę się teorii, od drugiej praktyki. Obie mnie inspirują i motywują do poszukiwania swojej drogi w fotografowaniu.

Nie jestem fotografem, nie mam wypasionego sprzętu, ale odkąd pamiętam lubiłam robić zdjęcia. Kilka lat temu kolekcjonowałam albumy największych światowych fotografów, podpatrywałam talenty znajomych, ale nigdy nie skończyłam żadnego kursu. Zawsze fascynowali mnie ludzie, dlatego pewnie jako nastolatka uwielbiałam czytać biografie znanych postaci, a w fotografii zachwycały mnie portrety ludzkie, najlepiej w wersji czarno-białej. Często nagie, niedoskonałe, dalekie do ideału, ale piękne i prawdziwe, takie jak przedstawiał Helmut Newton, którego byłam wielką fanką. Dziś poza portretami eksperymentuję z krajobrazem, fotografią kulinarną, reportażowymi zdjęciami, portretami dzieci i wciąż się uczę, ale robię to odważniej i częściej.

Wakacje, piękne scenerie, ale też proste rzeczy, które dostrzegamy i doceniamy w chwilach, kiedy zwalniamy tempo życia, są dobrą okazją i inspiracją do tego, żeby spojrzeć na świat oczami zarówno osoby dojrzałej, jak i dziecka. Dlatego zebrałam poniżej zaledwie kilka swoich tegorocznych eksperymentów z podziałem na tematy i za przykładem Natalii namawiam tych, którzy interesują się fotografią choć trochę, do szukania miejsc i utrwalania ulotnych chwil w obiektywie aparatu. Zostaną wtedy z Wami na dłużej 🙂

KRAJOBRAZY

Oczywiście najłatwiej jest uchwycić piękne chwile w pięknych miejscach. Chorwacja (więcej zdjęć TU) urzekła mnie swoim krajobrazem, bogactwem natury, soczystością kolorów i wszechobecnością słońca. Bardzo trudno było mi wybrać spośród setek zrobionych zdjęć jedynie te cztery, ale mam do nich ogromny sentyment.

Krajobrazy Chorwacja

Jeśli chodzi o nasz Bałtyk i polskie plaże, uważam, że to jedne z najbardziej urokliwych miejsc do sfotografowania. Podobnie jak góry i jeziora. Tu łatwo o piękny kadr, bo przecież Polska jest piękna!

Krajobraz Bałtyk

SMAK LATA

Lato to wakacje, a te najprzyjemniejsze chwile zapisane w kadrze zostają z nami na dłużej. Tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Smak lataSmaki lata

PORTRETY DZIECI

Co tu dużo mówić, dzieci to najwdzięczniejsi modele, choć nie zawsze chętnie współpracujący. Zdjęć dzieci mam tak dużo, że z trudem nadążam z tworzeniem albumów na dysku komputera.

Portrety dzieci

PORÓWNANIA

Przywołać wspomnienia można też robiąc zdjęcia w tych samych miejscach, ale w różnym czasie. W tym roku stworzyłam kolaż ze zdjęć dzieci z zeszłego i tego roku tworząc sentymentalne porównanie. Upływ czasu widać nie tyle po miejscach, ile po dzieciach 😉

Porównania

FOTOGRAFIA KULINARNA

Lody, sałatki, koktajle, desery, kawa. Jedzenie i napoje to także wdzięczny obiekt do fotografowania, choć nie zawsze łatwy.

JedzenieDomowe lody

B&W CZY KOLOR?

Zabawa w czarno-białe i kolor to fantastyczny pomysł na nadanie zdjęciu klimatycznego nastroju. Warto pamiętać, że z kolorowego zdjęcia można uzyskać też czarno-białe cudo.

B&WKolor

NOWE APLIKACJE

Można też pobawić się np. nową aplikacją służącą do nakładania artystycznych filtrów na zdjęcia. W Prismie można uzyskać zachwycający efekt końcowy, chociaż zdjęcie podstawowe nie jest ciekawe.

Prisma

Jak widzicie nie trzeba być fotografem, żeby dobrze się bawić, a ja bawiłam się doskonale. Mistrz Helmut Newton mawiał też: „Nie sprzęt świadczy o jakości zdjęć, ale pomysł.”. Wprawdzie większość zdjęć wykonałam podczas swoich wakacji, ale to najlepszy czas na powrót do zaniedbanej pasji, która sprawia, że masz ochotę na więcej. Poza tym to nie tylko zabawa, ale też rozwój pasji, szukanie nowych inspiracji w życiu, testowanie nowych narzędzi i w konsekwencji wspaniałe samopoczucie.

Czy Wy też lubicie zatrzymywać ulubione chwile w kadrze? Pochwalcię się poniżej w komentarzu swoim najlepszym zdjęciem z mijającego lata. Stwórzmy razem barwny i sentymentalny strumień wspomnień.

♥ ♥ ♥

Cieszę się, że jesteś i będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz swój komentarz pod artykułem. Jeśli chcesz być też na bieżąco z kolejnymi artykułami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, zapraszam do polubienia Esencji na Facebooku, zajrzenia na Instagram (i Instagram Stories) i odwiedzenia Twittera.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl