26 Lut Znane, nieznane, oczywiste korzyści z fitnessu.

Korzyści z uprawiania fitnessu i jego pozytywnego wpływu na nasze życie jest bardzo wiele. Wiele o tym czytamy, słyszymy i doświadczamy na własnej skórze. Szczególnie jeśli chodzi o aspekt zdrowotny. Ale nie będę pisać o tym o czym napisali już inni, że poprawia odporność i kondycję, dobrze wpływa na serce, nadciśnienie, wzrok, redukuje wiele schorzeń i wzmacnia organizm. Skupię się na tym o czym mniej się mówi, a co jest równie oczywiste i niewątpliwie warte uwagi, a mianowicie jaki wpływ na nasze życie ma sport poza naszym zdrowiem.

Nieważne czy jesteś fit czy nie, ile masz lat, czy podążasz za trendami i czy masz predyspozycje do tego, żeby być aktywnym fizycznie (jedyną słuszną wymówką może być stan Twojego zdrowia). Najważniejsze jest to, że potrafisz wygospodarować czas i masz chęci, aby sprawić by aktywność sportowa zagościła w Twoim życiu na stałe.

Dlaczego? Nic nie tracisz, a bardzo wiele zyskujesz, a mianowicie:

Uczysz się lepiej zarządzać swoim czasem

Znasz kogoś kto nie narzeka dzisiaj na brak wolnego czasu? No właśnie. A jednak wiele, bardzo wiele osób potrafi wygospodarować go dodatkowo na ćwiczenia kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie. Wszystko jest kwestią doboru odpowiedniej dla siebie formy ruchu. Jeśli znajdziesz taką, która sprawi ci przyjemność i dodatkowo przyniesie korzyści zdrowotne, gwarantuję, że znajdziesz czas, a tym bardziej chęci do regularnego uprawiania sportu. To samonakręcająca się machina, więc wystarczy tylko zacząć, co jest zresztą najtrudniejsze.

Odkrywasz w sobie nowe cechy charakteru

Do uprawiania sportu potrzebna jest motywacja, ale też pewne cechy charakteru takie jak: determinacja, ambicja, chęć rywalizacji, wola walki, odwaga, chęć podnoszenia swoich kwalifikacji, sprawdzania własnych możliwości, wprowadzania zmian do swojego życia, otwartość, elastyczność.

Często jedna z tych cech może być przyczyną zrezygnowania z tego co jest dla Ciebie dobre i korzystne w kontekście zdrowia, samopoczucia i spełnienia.

Jednak cechy, które drzemały w Tobie od zawsze, wydobyte w odpowiednim momencie sprawią, że stajesz się wysportowaną, zdrową i szczęśliwą osobą.

Otwierasz się na nowe formy ruchu

Myślisz, że znasz dobrze swój organizm, ciało i to co jesteś w stanie z nim zrobić. Gdy pojawiają się nowe możliwości i formy ruchu (np. nowości fitnessowe), najczęściej zakładasz, że niekoniecznie są one dla Ciebie odpowiednie. Kiedy jednak przełamiesz się i spróbujesz nowego, okazuje się, że jest to coś na co długo czekałaś. I przy kolejnych nowościach ciekawość tego jak to działa i jakie daje korzyści, nie pozwala Ci już zwlekać z podjęciem nowych wyzwań.

Poznajesz swoje ciało i dowiadujesz się, że możesz więcej

Uprawiając różne dyscypliny sportu, wielokrotnie przekonałam się, że mój organizm jest w stanie pokonać ból, niechęć, niedowierzanie i bariery, które wcześniej wydawały mi się trudne do przełamania. Kiedyś podchodziłam do wielu rzeczy z dystansem, dzisiaj jestem otwarta na wszelkie aktywności sportowe.

Poprawiasz ocenę własnej wartości

Ćwicząc regularnie poprawiasz nie tylko wygląd i stan zdrowia, ale też poczucie własnej wartości. Lepiej czujesz się we własnej skórze i we własnym ciele, a poczucie, że dbasz o siebie sprawia, że masz lepsze o sobie zdanie.

Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te bardziej skomplikowane pod kątem koordynacji i koncentracji, wpływają pozytywnie także na neurony w mózgu niezbędne w procesie uczenia się, a Twój rozwój osobisty i intelektualny ma znaczący wpływ na poczucie własnej wartości.

Dodajesz sobie sił i energii, rozładowujesz stres nagromadzony w ciągu dnia

Wielokrotnie słyszę pytanie skąd biorę siły na aktywność fizyczną albo że mam energię za dziesięciu. Odpowiedź zawsze jest taka sama. To ćwiczenia mi ich dodają. Wykonywane rano wpływają na dynamikę i i chęć działania przez resztę dnia, a uprawiane wieczorem rozładowują stres i nagromadzone zmęczenie, doskonale relaksują, poprawiają nastrój i regenerują organizm po wysiłku umysłowym.

Zyskujesz zdrowy rozsądek

Uprawiając regularnie sport i zdrowo się odżywiając, stajesz się odporna na wszelkie diety cud, cudowne suplementy i leki rzekomo wspomagające Twoje odchudzanie, samopoczucie, umiejętność koncentracji itd. Nie wspominając o kosztownych zabiegach upiększających.

Pamietaj, upragniony wygląd czy doskonałe samopoczucie zawdzięczasz swojej ciężkiej pracy i zaangażowaniu, a nie obietnicom składanym przez producentów suplementów czy autorów kolejnych fantastycznych diet.

Zyskujesz pozytywne podejście do otaczającego Cię świata

To że ćwiczenia poprawiają nastrój jest oczywiste. Przyczyniają się do tego endorfiny (hormony szczęścia działające również przeciwbólowo), inaczej ujmując, nasze wewnętrzne morfiny. Doskonałe samopoczucie, uczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy oraz dobrze wykorzystanego czasu sprawiają, że myślisz bardziej pozytywnie, jesteś bardziej otwarta i chętna do dalszych działań. Jak już wspomniałam wcześniej – to samonakręcająca się maszyna.

Endorfiny pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia oraz wydzielanie innych hormonów, co ma również dobry wpływ na nasze zdrowie i podejście do życia.

Odrywasz się od swoich codziennych obowiązków

Wyskakując na rundkę po lesie, do klubu fitness czy na wydarzenie sportowe, „wyrywasz” siebie swoim codziennym obowiązkom. Nie ma Cię nie tylko fizycznie w domu czy biurze, ale odpoczywasz także psychicznie od tego co i tak na Ciebie może poczekać.

Miejsce, w którym odpoczywa Twoja głowa, a ćwiczy ciało jest Twoją odskocznią, wytchnieniem i oazą, do której wstęp masz tylko i wyłącznie ty.

Dajesz bliskim odpocząć od siebie

Wbrew pozorom jest to ważne. Tak jak Ty potrzebujesz oderwać się od biurka, kuchni, dzieci, ogrodu czy nauki, tak bliscy potrzebują Ciebie uśmiechniętej, szczęśliwszej i zadowolonej z siebie, a nie zestresowanej, rozgoryczonej i fukającej na wszystkie kierunki. Obowiązki nie uciekną, a bliscy mają okazję zatęsknić za Tobą na nowo 🙂

Nawiązujesz nowe znajomości

Zapisanie się do klubu fitness, nawiązanie nowych znajomości podczas różnych akcji i inicjatyw sportowych pozwalają na zyskanie fajnych kontaktów, wejście do nowych grup społecznych, a nawet znalezienie nowych przyjaciół o podobnym sposobie myślenia, podejściu do życia czy ambicjach sportowych. Sport jednoczy ludzi, wyzwala w nich chęć wsparcia drugiej osoby, dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą czy okazywania życzliwości w relacjach.

Zatem nie odpuszczaj, dąż do tego, aby zrealizować swoje plany i ambicje sportowe. Tu nie ma drogi na skróty, ale to tym lepiej dla Ciebie, Twojego zdrowia, sylwetki i samopoczucia.

I co warto poświęcić 30 minut kilka razy w tygodniu?

Kto jest za, łapka w górę 🙂

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl