Skóra dziecka

18 Paź Alergia? Mnie to nie dotyczy

Możliwe, że po przeczytaniu tytułu machniesz ręką, że Ciebie to nie dotyczy. Rzecz polega jednak na tym, że pewnego dnia możesz obudzić się z wysypką, katarem, bólem brzucha czy głowy. Pomyślisz wtedy, że może coś zjadłeś, przeziębiłeś się albo że jest niskie ciśnienie. Tymczasem mogła pojawić się ONA.

Czy musisz mieć stwierdzone przypadki chorób alergicznych w rodzinie? Czy potrzebujesz mieć zdiagnozowaną nietolerancję na jakiś produkt, żeby jednoznacznie stwierdzić, że jesteś alergikiem? Otóż niekoniecznie.

NASZA HISTORIA

Nie jestem ekspertem, jestem mamą, która pewnego dnia została obudzona krzykiem dziecka. To dziecko miało czerwone kropki. Wszędzie. Na twarzy, rękach, nogach, brzuchu i plecach. Ze spokojnego, normalnego dziecka stało się nagle dzieckiem drażliwym, rozbierającym się w ciągu nocy z pajacyka, śpiworka i pampersa, stroniącego od kołderki i ubrania, płaczącego i drapiącego się do krwi. To był dla mnie szok, nie wiedziałam co się dzieje. Moja córka wyglądała naprawdę źle, a że była jeszcze za mała, żeby powiedzieć mi co jej dolega umówiłam ją natychmiast do lekarza. Jeszcze tego samego dnia konsultowało ją aż 3 lekarzy. Stwierdzono u niej nadwrażliwość układu odpornościowego, ale ponieważ była już dzieckiem, którego dieta była rozszerzona o wszystkie produkty, bardzo trudno było ustalić „od ręki” co może być przyczyną tak gwałtownej i nagłej reakcji organizmu. W ruch poszły sterydy, leki przeciwhistaminowe, probiotyki, suplementy diety, emolienty i ostra dieta polegająca na wyeliminowaniu wielu alergizujących produktów typu: mleko, jogurty, orzechy, miód, czekolada, owoce i warzywa, wędliny, słodycze, a przede wszystkim jakiekolwiek, nawet śladowe, ilości barwników i konserwantów. Podejrzenie padło również na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Byłam przerażona, kiedy przeczytałam z czym wiąże się to schorzenie.

NOWE NAWYKI ŻYWIENIOWE I ZAKUPOWE

Od tej pory zaczęłam dokładnie studiować etykiety produktów spożywczych i kosmetycznych i przeżyłam kolejny szok jak wiele z nich zawiera szkodliwe dla nas substancje. Naturalną reakcją było przestawienie się na zdrowy styl życia i zmiana nawyków zarówno żywieniowych (choć nie były takie złe), jak i zakupowych. Z czasem zaczęłam odkrywać wiele nowych produktów, nauczyłam się stosować zdrowe zamienniki, łazienkowe półki wypełniłam emolientami, proszki i płyny do prania zastąpiłam piorącymi orzechami i całkowicie wyeliminowałam cukier oraz jego pochodne z naszej rodzinnej diety.

Kiedy objawy alergii ustąpiły, do diety córki pomału wracały produkty uprzednio zabronione z jednym wyjątkiem, nie mogło w nich być żadnych sztucznych barwników. Przez moment śmiałam się nawet, że moja córka może posłużyć jako żywy tester produktów sklepowych. Jeśli któryś zawierał jakiekolwiek ślady konserwantów czy sztucznych barwników (również w ukrytej postaci), jej skóra natychmiast reagowała wysypką.

DOBRA WIADOMOŚĆ

Reakcja organizmu córki nastąpiła znienacka, całkowicie nas zaskoczyła, ale udało się ją opanować, a nawyki zmienić o tyle bezboleśnie, że wyniknęły z pilnej potrzeby, co o dziwo spotkało się również ze zrozumieniem mojego wówczas 2-letniego dziecka. W tym przypadku dobrą wiadomością było to, że objawy AZS i bóle brzuszka zaczęły pomału ustępować, co trwało wprawdzie kilka tygodni, ale po 2-3 tego typu ostrych reakcjach organizmu, jej skóra przestała tak gwałtowanie reagować.

Cały czas muszę jednak pamiętać o tym, że wiele produktów po prostu jej nie służy, ale po wprowadzeniu zmian w sposobie odżywiania oraz pielęgnacji skóry z naciskiem na stosowanie jak najbardziej naturalnych produktów, a także unikaniu słońca i noszeniu przez cały rok lekkich, przewiewnych, bawełnianych ubrań, jestem spokojniejsza i mogę powiedzieć, że problem jest chwilowo opanowany, ale niestety wciąż aktualny.

Mam też świadomość, że środowisko, w którym żyjemy, produkty, które kupujemy, częsty stres i pośpiech, które wdzierają się w nasze życie mogą mieć znaczący wpływ na jego jakość i pewnego dnia mogą nas niemiło zaskoczyć, dlatego interesuję się takimi wydarzeniami jak to poniżej i Ciebie również gorąco zachęcam do zapoznania się z nim.

Baner Dni AlergiiTO WYDARZENIE JEST DLA CIEBIE

W najbliższy weekend 21-23 października br. na terenie Centrum Targowo-Kongresowego Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą już po raz trzeci odbędzie się najważniejsze wydarzenie w Polsce poświęcone alergii, nietolerancji pokarmowej, a także zdrowemu i ekologicznemu stylowi życia – Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej.

Jest to kompleksowe wydarzenie skierowane nie tylko do alergików, ale do wszystkich osób, które świadomie podchodzą do swojego życia i zdrowia, pragną zapoznać się z nowościami na rynku, spotkać z ekspertami lub czują potrzebę, by coś zmienić w sposobie odżywiania, myślenia, czy dbania o siebie.

Dni Alergii to trzy główne przenikające się i współgrające ze sobą sektory:

  • GLUTEN & FREE FROM: żywność i napoje bez glutenu, bez laktozy i innych alergenów
  • SKIN CARE: dermokosmetyki, kosmetyki pielęgnacyjne, odzież specjalistyczna
  • HOME, HEALTH CARE&MED: sprzęt AGD i medyczny, środki czystości, pościel, środki na roztocza, placówki medyczne, ośrodki wypoczynkowe
  • oraz projekt ECORGANICA, czyli targi zdrowych i ekologicznych produktów: produkty naturalne, ekologiczne, organiczne oraz vege, strefa wykładów EKO-NATURA poświęcona spotkaniom z ekspertami żywienia, lekarzami, specjalistami z zakresu profilaktyki zdrowia i coachami

 

Oprócz bogatej oferty wystawców i możliwości zrobienia zakupów u najbardziej uznanych producentów i dystrybutorów, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla zwiedzających i bogaty program merytoryczny m.in:
– konsultacje z lekarzami specjalistami (interniści, dermatolodzy, alergolodzy, gastroenterolodzy, dietetycy)
– wykłady specjalistów poświęcone m.in. diecie bezglutenowej, Atopowemu Zapaleniu Skóry, podstawowym alergenom na naszym stole, nietolerancji pokarmowej i jej wpływowi na ogólny stan zdrowia, lecz także zakwaszeniu, skutecznej walce ze stresem, czy diecie BLW
– dyskusję i możliwość zadawania pytań specjalistom podczas panelu otwartego
– warsztaty i pokazy kulinarne

Program wraz z warsztatami, testami, konsultacjami i wykładami znajdziesz TU.

Szczegółowe informacje na Facebooku są TUTAJ oraz na stronie organizatora Dni Alergii.

Bilety można nabyć na miejscu lub online TUTAJ.

Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy z organizatorem wydarzenia, którego blog Esencja jest jednym z patronów medialnych.

 

Mogą Cię także zainteresować artykuły:

„Triki żywieniowe u dzieci. Wywiad z dietetykiem i komentarze blogujących mam.” -> KLIK
„Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci. Dołącz do akcji Głodni Zmian.” -> KLIK
„Cukier w życiu dziecka” -> KLIK
„Jak nauczyć dzieci zdrowo jeść?” -> KLIK
„Sztuczne barwniki, a zdrowa żywność” -> KLIK

♥ ♥ ♥

Jeśli spodobał Ci się ten wpis lub uważasz, że może przydać się innym, będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz. Dziękuję, że jesteś i wspierasz.

Jeśli chcesz być również na bieżąco z kolejnymi artykułami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, polub Esencję na Facebooku, zajrzyj na Instagram (jestem także codziennie na Instagram Stories), odwiedź Twittera.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl