23 lip Energia na wynos, czyli co jeść w pracy i w podróży
Jak wiecie z wcześniejszych wpisów moje życie nabrało ostatnio jeszcze większego tempa. Wspominałam też, że z racji bycia w ciągłym ruchu, rozjazdach i skupienia na dodatkowych obowiązkach coraz mniej czasu, a często, ochoty i siły, mam na spędzanie go w kuchni. Dlatego wybieram proste rozwiązania i proste dania, czyli takie, które mogę bardzo szybko sama przygotować (KLIK, KLIK, KLIK) albo które mogą przygotować np. moje dzieci (KLIK).
Wielokrotnie pisałam na blogu, że jestem zwolenniczką prostej kuchni, a mój sposób odżywiania jest urozmaicony. Zawsze jednak muszą być spełnione podstawowe warunki – kuchnia ma być zdrowa i smaczna, a także kolorowa. Zakupy planuję, zawsze sprawdzam skład produktów (im krótszy tym lepszy), a składniki dobieram tak, żeby pasowały do różnych dań (zgodnie z filozofią zero waste).
Jakiś czas temu obiecałam podzielić się z Wami produktami, które testuję. W dzisiejszym wpisie dla zabieganych i zapracowanych, ale też świadomych swojego sposobu odżywiania się osób, zdradzam triki, które ułatwiają mi trzymanie się swoich zasad żywieniowych przy jednoczesnym niekiedy braku czasu na przygotowywanie posiłków.
Moje sposoby na lepszą organizację czasu w kuchni
- niektóre dania przygotowuję wieczór wcześniej
- gotuję na 2 dni
- produkty typu makaron, ryż, kasza, które zostały z obiadu wykorzystuję do sałatek lub innych prostych dań (nigdy nie wyrzucam jedzenia)
- korzystam z mrożonek (warzywa i owoce)
- czasami przygotowuję jednocześnie śniadanie i obiad, bo wiem, że w dalszej części dnia zabraknie mi czasu na spędzanie go w kuchni lub kiedy wiem, że nie będzie mnie cały dzień w domu
- latem jem mniej mięsa co też skraca czas spędzany w kuchni
- w kuchni często improwizuję i modyfikuję przepisy znacznie je upraszczając np. odejmuję czasochłonny, ale nie niezbędny składnik
- menu obiadowe planuję na kilka dni naprzód, choć często zdarza mi się odejść od tego planu na rzecz jeszcze szybszych rozwiązań
- korzystam z przepisów na dania jednogarnkowe lub zapiekanki, które wymagają jedynie skrojenia składników
- w przygotowywanie rodzinnych posiłków angażuję dzieci, a one bardzo chętnie podejmują temat
Moje propozycje na proste, zdrowe i szybkie dania na wynos
Niezależnie od tego czy pracujemy dużo poza domem czy w domu, biegamy po mieście na spotkania czy wyjeżdżamy, najczęstszym problemem z jakim się zmagamy jest regularność wartościowych posiłków. Przy zmieniającym się metaboliźmie i intensywnym trybie życia, szczególnie ważne jest dla mnie to, żeby posiłki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale też dawały dużo energii, której potrzebuję na wypełniony po brzegi zajęciami dzień. Czasami korzystam więc z produktów, które mają energetyczną moc, a innym razem korzystam z gotowych rozwiązań. Oto moje propozycje na dania i przekąski na wynos, które nie zabiorą Wam dużo czasu, a są pożywne i zdrowe:
1. kubełek przekąsek
Skrojone warzywa i owoce. W wersji warzywnej: świeżo obrana i pokrojona w słupki marchew, papryka Sweet Palermo, seler naciowy, biała rzepa, kalarepka, zielony ogórek lub różyczki kalafiora i owocowej: jabłko, gruszka, nektarynka (twarda), pomelo, pomarańcza, arbuz, to szybkie i smaczne przekąski, które zawsze sprawdzą się w podróży (dojazdy na spotkania, wyjazd służbowy, wakacyjna podróż). Albo kiedy możemy pozwolić sobie jedynie na krótką przerwę w pracy. Duża dawka witamin w małej porcji.
2. tortilla na zimno lub do podgrzania
Placki tortilli (najczęściej stosuję te z ziarnami lub graham) to dobre rozwiązanie na pożywny posiłek. Tortille można przygotować dzień wcześniej i przechować w lodówce, ale ja doszłam już do takiej wprawy, że czasami nawet nie kroję składników tylko kładę je w całości (plastry sera, ulubione dodatki, przyprawy, niewielka ilość sosu). Placki zwijam, kroję na krążki i dosłownie chwilę podgrzewam, żeby roztopił się ser i połączył wszystkie składniki. Małe porcje są idealne na raz. Do zjedzenia na ciepło lub na zimno. W wersji na zimno w tortillach stosuję również poniższe pasty kanapkowe lub hummus.
3. pasta kanapkowa, hummus
Na wynos zabieram też czasem humus (najszybsze i moje ulubione to: paprykowy, z awokado i z zielonej pietruszki – przepisy tutaj) i pasty kanapkowe, które zrobię dzień wcześniej i chowam w pudełku do lodówki. Najprostsze i najbardziej ulubione pasty to te z awokado, jajek i makreli, ale te dwie ostatnie nadają się raczej do spożycia, kiedy pracuję w domu 🙂 Wszelkiego rodzaju pasty są bardzo wdzięcznym daniem, bo można je jeść zarówno na ulubionym pieczywie (ja uwielbiam małe kromki chleba fitness), paluchach chlebowych, krakersach lub same.
4. jogurt naturalny z ulubionymi dodatkami
Ta propozycja na drugie śniadanie jest sycąca, błyskawiczna do zrobienia i bardzo smaczna. Wystarczy opakowanie jogurtu naturalnego, uprażone wcześniej ziarna i dowolny mix świeżo pokrojonych owoców. Kombinacji jest bez liku.
5. gotowe danie lunchowe
Bardzo chętnie testuję wszelkie nowości pojawiające się na rynku i bardzo cieszę się, kiedy przypadną mi do gustu. Tak właśnie jest z nowymi daniami lunchowymi marki Kupiec (KLIK) będącymi doskonałą alternatywą dla popularnych dań lunchowych typu instant. Nowości, które dzisiaj chcę Wam polecić mają dobry skład, tylko naturalne składniki, nie zawierają konserwantów, barwników i ulepszaczy smaku, są natomiast źródłem błonnika i białka.
Dania idealnie nadają się do pracy czy w podróż, ponieważ zostały zamknięte w wygodnych kubkach, które wystarczy zalać gorącą wodą i po 5 minutach mamy gotowy posiłek. Dla uzyskania dodatkowych walorów smakowych można w domu przygotować podsmażone, drobne kawałki mięsa czy wędliny i dorzucić je do dania.
Powiem szczerze, że do tego typu produktów często podchodziłam z nieufnością, bo wszyscy wiemy ile szkodliwych składników można ukryć w gotowym daniu. Nie w tym przypadku. Podstawą stworzenia tych dań przez producenta jest anatomia zdrowego lunchu, czyli użycie naturalnych i najwyższej jakości składników – bazy w postaci kasz i ryżu z dodatkiem suszonych i liofilizowanych warzyw.
Dania lunchowe występują w 6 klasycznych smakach:
- kuskus z warzywami
- kacza gryczana z burakami i cebulką
- kacza gryczana po węgiersku z warzywami
- ryż z pomidorami i oliwkami
- ryż po meksykańsku z warzywami
- kasza jaglana z warzywami
Wypróbowałam wszystkie i z czystym sumieniem mogę polecić je aktywnym osobom, które pragną zachować zdrową dietę w momencie, kiedy mają zbyt mało czasu na przygotowanie tradycyjnego posiłku.
Wszystkie propozycje są bardzo energetyczne, zdrowe i pożywne. Sprawdzą się też podczas wakacji – zamiast hamburgera i frytek, wolę zdrowe danie lunchowe, które wymaga jedynie zagotowania wody.
Dania lunchowe Kupiec są dostępne w sklepach w całym kraju, ale możecie je też zamówić w sklepie internetowym (link TUTAJ).
Ciekawa jestem jak Wy radzicie sobie z regularnością posiłków w kontekście notorycznego braku czasu i czy macie jakieś swoje sposoby na organizację i przygotowanie wartościowych dań? No i oczywiście koniecznie dajcie znać czy moje propozycje przypadły Wam do gustu.
Mogą Was również zainteresować:
„Jak się odżywiać, żeby nie zwariować?” (KLIK)
„Moje trendy żywieniowe na wiosnę i lato 2018” (KLIK)
Wpis powstał we współpracy z marką Kupiec.
***
Jeśli spodobał Wam się ten artykuł lub uważacie, że może kogoś zainteresować, będzie mi bardzo miło jeśli go skomentujecie lub/i udostępnicie dalej. To wyraz uznania dla mojej pracy i zaangażowania, a także sprawienie mi ogromnej radości.
Jeśli chcecie być na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, zapraszam do polubienia Esencji na Facebooku, zajrzenia na Instagram (jestem też codziennie na Instagram Stories) i odwiedzenia Twittera.
Dziękuję za cenne rady, przydadza sie w okresie wakacji. Pozdrawiam!
Ciekawe propozycje. Chętnie przetestuje je u siebie. 🙂 Zazwyczaj sięgam po jakieś niezdrowe ciasteczka czy batoniki…
Próbowałam kaszy jaglanej z warzywami i bardzo mi zasmakowała. 🙂 Pyszna, zdrowa i sycąca! Muszę przetestować pozostałe wersje! 🙂
Te produkty są naprawdę spoko, smakują i mają dobry skład.
Kupuję do tej pory.
Ja uwielbiam gotować jednak nie lubię siedzieć calymi dniami w kuchni 🙂 Gotuję również na dwa dni tym bardziej teraz gdy spodziewam się kolejnego dziecka i zwyczajnie nie mam na to siły i ochoty.Jemy dużo warzyw.Gdy mam na obiad rosoł i mi go zostanie, następnego dnia robię z niego pomidorową, a z miesa i makaronu potrawke. Bardzo lubię kasze.Tych w opakowaniach jednak nie mialam okazji probować.
Polecam wypróbować, bo to dobre rozwiązanie właśnie dla osób, które nie mają siły i czasu spędzać go w kuchni albo są zbyt zabiegane. A nuż Ci zasmakują? Wybór też jest przyzwoity 🙂
dzięki za tipy, na pewno skorzystam, bo póki co.. energetyzuje się przed praca i po pracy, czas to zmienic 🙂
Oj to chyba zbyt duża przerwa w zasilaniu organizmu? 🙂 Dla mnie najważniejsze jest śniadanie, ale nie wyobrażam sobie przetrwać dnia bez dostarczania mu odpowiedniej dawki energii, czyli m.in. jedzenia.
Świetne porady, na pewno z nich skorzystam.Propozycje posiłków na wynos bardzo mi się spodobały…teraz kanapki odkładamy na bok 😉
Och, ileż można tych kanapek zjeść? 😉 Ja w ciągu dnia nigdy nie jem kanapek, natomiast zawsze staram sie wymyślić coś nowego, kolorowego, zdrowego, smakowitego. Nawet stałe rzeczy urozmaicam różnymi dodatkami.
cieszę się że producenci zwracają uwagę na zdrowe żywienie. Ja czekam aż pojawią się dania bez cukru, miodu i innych słodzideł 🙂
Te właśnie takie są, ale to rzeczywiście rzadkość i niewielka kropla w morzu naszych potrzeb.
Nie wiedziałam, że są takie gotowe dania. To fajne info, zwłaszcza przed wyjazdem 🙂
Zdecydowanie odpowiednie na wakacje i podróż. Wygodne, smaczne, a do tego zdrowe.
My uwielbiamy wręcz przygotowywać sobie jedzenie na kolejny dzień 🙂 Zawsze znajdziemy na to czas 🙂
Och, zazdroszczę, bo to naprawdę ułatwia sprawę. Tylko znaleźć czas i siły wieczorem.
Mimo, że jestem dietetykiem to też często żyję w biegu. Stosuję większość zasad, o których tu napisałaś. To znacznie ułatwia 🙂
Fajnie przeczytać taki komentarz od dietetyka. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten wpis, bo nie wiedziałam, ze marka ma w ofercie takie fajne rzeczy:) Na pewno spróbuję!
Polecam i liczę, że będziesz mile zaskoczona moją rekomendacją 🙂
Dobrze, że tutaj trafiłam, bo ciągle mam problem z tym, co przygotować sobie na drugie śniadanie, a Twoje rady na pewno mi to ułatwią 🙂
To mogą być zarówno drugie śniadania, jak i dania lunchowe. No i można je fajnie modyfikować pod swoje indywidualne potrzeby.
gotuje większe ilości jedzenia i mrożę 🙂 w momentach kiedy mam mało czasu wystarczy sięgnąć do zamrażarki i posiłek gotowy 🙂
O tak, to jest zdecydowanie dobre rozwiązanie, bardzo praktyczne i sprawdza się w wielu niespodziewanych sytuacjach. Niestety często zdarza mi się, że moje plany zmieniają się z godziny na godzinę i nawet pracując w domu czasem trudno jest znaleźć czas na krzątanie się po kuchni. Wtedy z pomocą przychodzą zamrożone porcje albo właśnie szybkie, gotowe rozwiązania.
Ja mam duży zapas pudełek i menu zaplanowane na tydzień, a do tego gotuję na 2-3 dni naprzód dodając do dania bazowego inne dodatki.
Super podejście. Bardzo praktyczne. Brawo ?
Bardzo cenne rady odnośnie organizacji czasu w kuchni. Stosuję większość z nich poza gotowaniem na dwa dni – mam ten luksus, że nie muszę się spieszyć. Pozdrowienia
Bardzo fajne porady i ciekawe te dania Kupca – gdyby wywalili z nich mąkę pszenną i cukier byłby idealne, ale i tak na tle tego, co jest dostępne na rynku, wypadają świetnie. Mam nadzieję, że małymi kroczkami, pojawi się więcej tego typu produktów, a wśród nich – idealne 🙂
Ewa, jeszcze wiele przed nami, ale myślę, że jako ekspert zgodzisz się ze mną, że trend zdrowego i świadomego stylu życia idzie w dobrym kierunku. Ja w każdym razie choć nigdy nie odżywiałam się jakoś źle, zrobiłam duży postęp, jeśli chodzi o świadome zakupy i odżywianie. No i edukuję osoby w swoim otoczeniu.