Jak zaoszczedzic czas przed swietami

07 Gru Jak zaoszczędzić czas przed Świętami?

Już sam tytuł brzmi nieprawdopodobnie, no bo jak to możliwe, żeby w najbardziej intensywnym okresie w roku, kiedy życie rozpędza się jeszcze bardziej, można było jednak zwolnić tempo i zaoszczędzić czas?

Święta w wersji slow są możliwe, ale czy możliwe jest znalezienie czasu dla siebie kiedy na głowie praca, dom, dzieci i przygotowania do najbardziej wyczekiwanego okresu w roku? Otóż można dobrze wykorzystać ten czas, bez frustracji, nerwowej atmosfery i nawału zadań, o ile podejdziemy do tego rozsądnie.

Oto moje sposoby na zaoszczędzenie czasu przed Świętami:

PLANOWANIE I ORGANIZACJA TO PODSTAWA

O planowaniu i dobrej organizacji wspominam na blogu po raz kolejny, bo dla mnie są to niezbędne elementy w kontekście zarządzania swoim czasem. Spisanie zadań, czy w formie papierowej czy elektronicznej z tzw. przypominaczami, nadanie im odpowiednich priorytetów, wykreślanie i ewentualne modyfikacje w zależności od zmieniających się okoliczności pomagają mi w ogarnięciu wszystkich spraw związanych zarówno z pracą, jak i domem.

Bez planu przepadłabym, a ponieważ w ostatnim czasie spiętrzenie obowiązków spowodowało, że do mojej głowy wkradł się mały chaos, wymyśliłam wyzwanie #tylkojednarzeczmniej (KLIK). Dzięki niemu bardziej krytycznie przyjrzałam się temu co robię, zmieniłam drobne nawyki i udało mi się wygospodarować więcej czasu dla siebie i bliskich (KLIK).

PREZENTY KUPUJĘ PRZEZ INTERNET

Od lat prezenty gwiazdkowe zamawiam przez internet i robię to wcześniej niż w drugiej połowie grudnia, a mianowicie już na początku listopada. Pomocna oczywiście jest lista prezentów, którą tworzę przez cały rok zbierając pomysły i życzenia bliskich. Dzięki temu omija mnie bolączka związana z wyborem i znalezieniem odpowiedniego prezentu. A to wszystko dlatego, że nie znoszę stania w korkach, tłumów w sklepach i prezentów kupowanych na ostatnią chwilę i za wszelką cenę.

DOMOWE PORZĄDKI ROZKŁADAM W CZASIE

Kilka razy w roku pojawia się u mnie syndrom wicia gniazda. Prawdopodobnie wynika to z jakichś przyzwyczajeń, ale przede wszystkich z tego, że w bałaganie totalnie się gubię, jestem rozkojarzona i podirytowana. Dlatego przedświąteczne porządki zaczynam na długo przez samymi Świętami.

Porządki w szafach, szafkach i szafeczkach oraz różnych kątach staram się robić na bieżąco, a nie od święta po to właśnie, żeby przed Świętami mieć święty spokój 🙂

Jeśli już coś dłużej zalega, zdecydowanie porządkuję to dużo wcześniej niż w ostatnim tygodniu przed Świętami. Kilka dni temu np. wymieniłam garderoby na zimowe (KLIK), letnie ciuchy powędrowały na strych, a półki wypełniły ciepłe swetry i szale.

ŚWIĄTECZNE ZAKUPY ROBIĘ NA RATY

Nie tylko świąteczne prezenty, ale też inne rzeczy związane z przygotowaniami do Świąt kupuję na raty i również rozkładam w czasie. Wcześniej robię sobie listę potrzebnych rzeczy np. do dekoracji domu czy świątecznego stołu i rozkładam wydatki. Ostatnio jednak próbujemy swoich sił w tworzeniu dekoracji na własną rękę – o tym punkt poniżej.

DEKOROWANIE DOMU ODDAJĘ W RĘCE SWOIM DZIECIOM

Przygotowanie dekoracji świątecznych to jedna z najprzyjemniejszych prac, choć pochłaniająca nieco czasu. Dlatego w tym roku na ich zrobienie przeznaczyliśmy kilka popołudni już w połowie listopada. Z jednej strony zmotywowało mnie do tego zlecenie, które otrzymałam, z drugiej uznaliśmy, że to doskonała okazja, żeby zrobić to bez pośpiechu i nie na ostatnią chwilę.

Piszę w liczbie mnogiej, ponieważ każdego roku do wymyślenia, a także wykonania dekoracji angażuję swoje dzieci, które bardzo lubią wszelkiego rodzaju kreatywne prace. Wcześniej oglądamy różne inspiracje z Pinteresta i wymyślamy własne projekty.

W tym roku nasza choinka będzie w stylu eko – naturalna zieleń i naturalne, drewniane ozdoby, które dzieci przygotują samodzielnie.

ŚWIĄTECZNE MENU USTALAM Z RODZINĄ

Ten zwyczaj pielęgnujemy już od kilku lat, niezależnie od tego czy spędzamy Święta u mojej czy mojego męża mamy. 2-3 tygodnie przez Świętami ustalamy wspólnie z rodziną kto przygotowuje jaką potrawę, tak, żeby na świątecznym stole uniknąć powtarzających się dań. Ilości również ustalamy, ponieważ nikt nie lubi się przejadać lub/i wyrzucać jedzenia. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas i pieniądze, ale też swoje żołądki 😉

W GOTOWANIE ANGAŻUJĘ BLISKICH

W świętach uczestniczą wszyscy członkowie rodziny, dlaczego więc mieliby nie zaangażować się w ich przygotowanie? Skoro mamy ustalone konkretne dania do zrobienia, kolejnym krokiem jest podzielenie się tym co kto robi. Nie tylko mąż, ale też dzieci w dużym stopniu pomagają mi w przygotowaniu świątecznych potraw, a wcześniej szukają nowych przepisów w sieci. Dorośli zajmują się tradycyjnymi daniami, dzieci eksperymentują w kuchni szlifując swoje umiejętności pod moim czujnym okiem.

DO PRANIA I PRASOWANIA WYKORZYSTUJĘ NAJNOWSZĄ TECHNOLOGIĘ

Wyobrażacie sobie życie bez prasowania i to szczególnie wtedy, kiedy nie mamy na nie czasu?

Teraz przemówię do Was jako żeński przedstawiciel wielodzietnej rodziny 🙂 5 osób i zbyt dużo ubrań to wystarczający powód, żeby unikać tego czego i tak bardzo się nie lubi. O ile pranie załatwia za mnie pralka, wieszaniem i zdejmowaniem prania zwykle zajmują się dzieci lub mąż, o tyle prasowanie zawsze przyprawiało mnie o zawrót głowy. Próbowałam wszystkich metod, począwszy od regularnego prasowania (porażka bez szansy na systematyczność), zatrudnianie osoby do prasowania (zbyt kosztowne rozwiązanie) po składanie ubrań do garderoby bez ich prasowania (słaba opcja, jeśli zależy mi na szybkim wyjściu z domu).

Niektórych prasowanie relaksuje, mnie denerwuje, a do tego odbiera życiodajną energię 😉 Nie byłabym więc sobą, gdybym w tym miejscu nie podzieliła się z Wami swoim najnowszym odkryciem, które rozwiązuje mój problem i dzięki któremu zaoszczędzam naprawdę dużo czasu. Mowa o najnowszym modelu pralki Amica Dream Wash z systemem prania parowego Steam Touch, a także możliwością dorzucenia prania w jego trakcie dzięki funkcji Add+. Dacie wiarę, że po wyjęciu z pralki ubrania mają o 70% mniej zagnieceń i nie są zbite?! Wziąwszy pod uwagę, że dużo rzeczy nie wymaga prasowania, te 70% jest prawie jak 100% 🙂

Dla mnie to idealne rozwiązanie, ponieważ zarówno przygotowania do Świąt, jak i powrót z nich oznaczają dużą ilość rzeczy do wyprasowania. Przy 5-osobowej rodzinie, która wyjeżdża na kilka dni z domu i potrzebuje sporo ubrań to dużo zaoszczędzonego czasu. A teraz wyobraźcie sobie jak to wygląda po powrocie z wakacji.

Amica Dream Wash ma też najkrótszy na polskim rynku pełen cykl prania – Program Codziennie 58′, który szczególnie przydaje się wtedy, kiedy przypomnę sobie późnym wieczorem o rzeczach, które potrzebuję na następny dzień. W niecałą godzinę mam czyste ubranie, a do tego pralka ma funkcję OptiDose polegającą na tym, że sama dobiera ilość detergentów do prania. Jednorazowe uzupełnienie dozownika wystarcza na ok. 20 prań, a ja nie muszę pamiętać o ich dodawaniu za każdym razem.

Więcej szczegółów i zalet pralki Amica Dream Wash na moim profilu na Instagramie, a pod artykułem znajdziecie więcej zdjęć.

Polecam wszystkim zapracowanym i zaprasowanym 🙂 Ja mam kłopot z głowy i więcej czasu dla siebie i bliskich.

jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 7 jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 9 jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 17

Pamiętacie zasadę #tylkojednarzeczmniej? Ileż można zaoszczędzić czasu wybierając proste rozwiązania, korzystając ze współczesnej technologii, delegując zadania. Wystarczy, że zaoszczędzicie 15 minut dziennie, a w skali tygodnia otrzymacie prawie 2 godziny w prezencie. Na co ja je wykorzystuję? Na to czego akurat w danym momencie najbardziej potrzebuję. Proste przykłady znajdziecie w poniższej grafice. Można ściągać lub się inspirować 🙂 (czas dla siebie przed swietami -> KLIK)

czas dla siebie

Poza tym, jak wspominałam wcześniej, z roku na rok, coraz spokojniej podchodzę do wyczekiwanych przez kilka miesięcy Świąt Bożego Narodzenia i szkoda mi radości z oczekiwania zmarnować na niepotrzebne rzeczy. Jeśli nie zdążę czegoś przygotować, nie robię sobie wyrzutów. W końcu nie leżę bezczynnie na kanapie, tylko pracuję nad tym, żeby zbliżające się Święta były dla wszystkich przyjemnością, a nie kumulacją nagromadzonego wcześniej stresu.

A jak Wy radzicie sobie ze swoimi przedświątecznymi obowiązkami? Jest coś co Was najbardziej pochłania i zajmuje zbyt dużo czasu? Mycie okien, prezenty, porządki w domu, prasowanie ubrań? Przyznajcie, że tego ostatniego rozwiązania trochę mi zazdrościcie? 😉

Przygotowałam też dla Was 2 arkusze (jeden w dwóch wersjach kolorystycznych), które mogą ułatwić planowanie zadań na Święta.

Do pobrania:
1.  #tylkojednarzeczmniej przedswiateczny planer -> KLIK
2. #tylkojednarzeczmniej planer tygodniowy kolor -> KLIK
3. #tylkojednarzeczmniej planer tygodniowy bw -> KLIK

#tylkojednarzeczmniej przedswiateczny planer #tylkojednarzeczmniej tygodniowy planer kolor #tylkojednarzeczmniej tygodniowy planer bw

Wszystkiego dobrego, a przede wszystkim przedświątecznego spokoju i troszkę więcej czasu dla siebie.

Wpis powstał we współpracy z Amica.

Zdjęcia: archiwum prywatne, foto główne Caley Dimmock z Unsplash

***

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł lub uważacie, że może kogoś zainteresować, będzie mi bardzo miło jeśli go skomentujecie lub/i udostępnicie dalej. To wyraz uznania dla mojej pracy i zaangażowania, a także sprawienie mi ogromnej radości.

Jeśli chcecie być na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, zapraszam do polubienia Esencji na Facebooku, zajrzenia na Instagram (jestem też codziennie na Instagram Stories) i odwiedzenia Twittera.

jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 8 jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 10 jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 11 jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 12 jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 13 jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 13a jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 14 jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 16jak zaoszczedzic czas przed switami Amica Dream Wash 1

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl