30 cze Kuchnia orientalna – kulinarna podróż przez smaki Azji w jeden dzień
Tylu smaków, kolorów i aromatów jednego dnia nie doświadczyłam już dawno. Doskonałe towarzystwo, piękne miejsce, atmosfera sprzyjająca twórczym popisom w kuchni i przepisy, które miałam okazję samodzielnie przygotować to skumulowana przyjemność, powrót do kuchni orientalnej i sposób na udane popołudnie.
10. edycja Warsztatów z Gwiazdą organizowanych po raz kolejny przez portal Allaboutlife.pl to spotkania blogerów, dziennikarzy, znanych osób ze świata mediów i gości specjalnych, których łączy m.in. pasja do gotowania. Tym razem w klimatycznych wnętrzach Cook Story by Samsung swoja fascynacją kuchnią orientalną i wspomnieniami z podróży podzieliła się z nami znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna Hanna Lis.
Odkrywanie nowych smaków podczas podróży to jeden z najprzyjemniejszych aspektów wypoczynku. Zawsze kiedy jestem w nowym miejscu, wybieram kuchnię lokalną, a jeśli jest możliwość poznania ich gospodarzy to już w ogóle szczęście. Od hotelowego jedzenia, wolę małe, przydrożne knajpki, w których właściciele wkładają całe serce i z otwartością na swoich gości opowiadają o swoim życiu, zwyczajach i tajnikach kuchni. Takie opowieści zostają w głowie na zawsze i pewnie dlatego od kilku już lat na wakacje celowo nie wybieram hoteli, tylko staram się szukać obiektów, które pozwolą mi poczuć dane miejsce i wtopić się w lokalną społeczność.
Opowieści Hanny Lis o Azji przywołały u mnie wielkie pragnienie znalezienia się w miejscu, o którym marzę od dawna, a jego namiastkę poczułam oddając się próbowaniu smaków m.in. kuchni indonezyjskiej i balijskiej.
Wprawdzie kuchnia orientalna wymaga wcześniejszego przygotowania i zgromadzenia odpowiednich składników, ale zapewniam, że jej smakowanie dostarczy Wam wielu przyjemnych doznań.
Jestem też pewna, że poniższymi propozycjami zaskoczycie niejednego gościa. Stopień trudności ich wykonania jest niewielki, a efekt końcowy co najmniej wow. Smacznego 🙂
AUTORSKIE PRZEPISY HANNY LIS
INDONEZYJSKIE ME GORENG
Składniki:
- 16 krewetek black tiger
- 500 g makaronu mee
- 1/2 marchewki
- 100 g zielonej fasolki
- 1 duża kapusta bok choy
- 200 g tofu
- 4 jajka
- 3 ząbki czosnku
- 3 szalotki
- 2 dymki
- duża garść kiełków sojowych
- prażona cebulka
- 4 ćwiartki limonki
- olej do smażenia
Piklowane chilli
Składniki:
- 10 papryczek chilli zielonych i czerwonych
- 400 ml wody (tyle, żeby przykryła papryczki)
- 1 łyżka soli
- 1/2 łyżki cukru
- 250 ml octu ryżowego
Przygotowanie: Papryki zmiażdżyć w ręku i odkroić koncówki. Jeśli chcemy, żeby były mniej ostre możemy je masować pozbawiając je części ziaren. Następnie pokroić je w paseczki, włożyć do miski i zalać gorącą wodą. Po pół minucie cedzakiem wyjąć, przełożyć do innej miski, dodać sól, cukier, ocet i dobrze wymieszać. Całość przełożyć do słoika, zakręcić i odstawić na noc do lodówki.
Sos
Składniki:
- 1 łyżka jasnego sosu sojowego
- 1 łyżka słodkiego sosu sojowego ketjap manis
- 2 łyżki sosu ostrygowego
- 1/2 łyżeczki sosu sambal oelek
Przygotowanie dania:
- Połączyć składniki sosu w miseczce i odstawić.
- Na rozgrzaną patelnię wlać 1 łyżkę oleju kokosowego i wrzucić pokrojone w kostkę tofu. Smażyć aż będzie złociste i chrupiące z wierzchu (ok. 8 minut), następnie przełożyć do miseczki i odstawić.
- Ugotować makaron.
- Rozgrzać łyżkę oleju na patelni, wrzucić posiekany drobno ząbek czosnku oraz obrane krewetki. Smażyć 1-2 minuty aż krewetki będą różowe, przełożyć do miseczki i odstawić na bok.
- Na rozgrzanym na patelni oleju zeszklić pokrojone w drobną kosteczkę szalotki oraz czosnek (1 minuta). Dodać pokrojoną w drobne słupki marchewkę oraz zieloną fasolkę. Podsmażyć 2 minuty. Dodać bok choy (biała cześć pokrojona na paseczki, liście na duże wstążki).
- W tym samym czasie na drugiej patelni na dość głębokim tłuszczu (2-3 cm) usmażyć jajka. Po usmażeniu odsączyć na ręczniku papierowym tłuszcz.
- Do patelni z warzywami dodać usmażone wcześniej tofu, krewetki i kiełki soi. Polać sosem i podsmażać cały czas mieszając aż wszystko będzie dokładnie pokryte sosem, a makaron wciąż chrupki.
- Na talerzu do każdej porcji dodać smażone jajko, posypać dymką, prażoną cebulą i marynowanym chilli. Udekorować ćwiartką limonki.
BALIJSKIE CURRY Z ANANASA
Curry
Składniki:
- 1 duży ananas
- puszka mleka kokosowego
- 2 łyżki oleju kokosowego lub rzepakowego)
- 2 łodygi trawy cytrynowej
- laska cynamonu
- 2 sztuki anyżu gwiaździstego
- 3 goździki
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 4 nasiona czarnego pieprzu
- kilka świeżych (mrożonych) liści limonki kaffir
- łyżka pasty z tamaryndowca
- garść listków kolendry
Aromatyczna pasta
Składniki:
- 4 szalotki
- 2 ząbki czosnku
- 1,5 cm kawałek imbiru
- 8 sztuk candlenuts (azjatyckie orzechy dostępne w Kuchniach Świata; zamiennie mogą być orzechy macadamia lub nerkowce)
- 1 papryczka chilli
- 1/2 łyżeczki kolendry w proszku
- 2 łyżeczki startego cukru palmowego, lub trzcinowego
- 3 łyżki wody
Przygotowanie dania:
- W blenderze zmiksować składniki aromatycznej pasty.
- Rozgrzać olej na średnim ogniu, delikatnie uprażyć laskę cynamonu, anyż gwiaździsty i ziarna pieprzu aż będą pachnące.
- Dodać lekko stłuczoną nożem trawę cytrynową, pokrojony w kostkę ananas (bez twardego środka), mleko kokosowe, kurkumę oraz liście limonki kaffir. Całość porządnie wymieszać i gotować przez 5 minut na średnim ogniu.
- W międzyczasie rozpuścić pastę z tamaryndowca w kilku łyżkach ciepłej wody i dodać do curry.
- Dosolić do smaku i udekorować listkami kolendry. Podawać z ryżem jaśminowym.
INDYJSKIE VEG PULAO RICE
Składniki:
- 300 gr ryżu basmati
- 1 duża biała cebula pokrojona w cienkie paski
- 1 pomidor
- 250 gr fasolki, marchewki i groszku (mrożony mix warzyw)
- 4 ząbki czosnku
- 1,5 cm imbiru pokrojonego w paski
- 1 zielone chilli (można wyjąć nasiona, żeby złagodzić ostrość)
- 700 ml bulionu drobiowego
- prażona cebulka
- świeża kolendra
- kilka ćwiartek limonki
Mix aromatycznych przypraw
Składniki:
- 2 liście laurowe
- 1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego
- 4 ziarna pieprzu
- 4 goździki
- 3 strączki zielonego kardamonu
- 1 strączek czarnego kardamonu
- 1 nasienie anyżu gwiaździstego
- 1/2 laski cynamonu
- 1/4 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
Przygotowanie dania:
- Opłukać ryż aż woda będzie całkowicie przezroczysta, przesypać do miski, zalać wodą i moczyć przez 30 minut.
- Mrożone warzywa wrzucić do wrzącej wody, odczekać minutę, odcedzić, spłukać lodowatą wodą i odstawić na bok.
- W moździerzu utrzeć na gładką masę czosnek, imbir, chilli i ćwierć łyżeczki soli.
- Na patelni podgrzać odrobinę masła, dodać mix przypraw i podsmażać do momentu ąż uwolnią aromatyczny zapach.
- Dodać cebulę i często mieszając uprażyć ją na złoto-brązowy kolor (ma być delikatnie chrupiąca).
- Dodać pastę czosnkowo-imbirową z chilli, smażyć przez minutę, dodać pokrojone w kostkę pomidory i podsmażać dalej przez około 3 minuty.
- Dodać pokrojoną w drobną kostkę marchewkę, groszek oraz pokrojoną na kawałki fasolkę i smażyć przez kolejne 3 minuty. Delikatnie posolić.
- Dodać odcedzony ryż i smażyć cały czas mieszając przez 1-2 minuty.
- Zmniejszyć ogień do minimum, wlać 3/4 bulionu i przykryć pokrywką. Sprawdzać co jakiś czas czy jest wystarczająco dużo płynu, w razie konieczności dolać bulion. Gotować pod przykryciem aż cały płyn się wchłonie.
- Ryż posypać prażoną cebulką i listkami kolendry. Podawać z ćwiartkami cytryny lub limonki.
Jestem ciekawa czy poniższe przepisy przypadną Wam do gustu, choć jednego jestem pewna – ich smaki mile Was zaskoczą. Dla mnie były po prostu przepyszne i wcale nie takie trudne do zrobienia.
Zdjęcia: archiwum prywatne i Allaboutlife.pl, zdjęcie główne: Dana DeVolk/Unsplash
***
Jeśli spodobał Wam się ten artykuł lub uważacie, że może kogoś zainteresować, będzie mi bardzo miło jeśli go skomentujecie lub/i udostępnicie dalej. To wyraz uznania dla mojej pracy i zaangażowania, a także sprawienie mi ogromnej radości.
Jeśli chcecie być na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, zapraszam do polubienia Esencji na Facebooku, zajrzenia na Instagram (jestem też codziennie na Instagram Stories) i odwiedzenia Twittera.
Ale mi narobiłaś smaka! Świetny wpis, uwielbiam taką kuchnię i te intensywne zapachy gotując potrawy orientalne. Oczywiście zawsze używam okapu, który pochłania zapachy i ma wiele innych zalet.
[…] spotkania z jej twórczynią, panią Anną Wasilewską, w trakcie warsztatów Allaboutlife.pl. To właśnie wtedy dowiedziałam się, że marka Orientana powstała z wielkiej […]
Bardzo ciekawy wpis 🙂 Uwielbiam kuchnię orientalną!
[…] doświadczać nowych rzeczy, kocham też podróże i azjatycką kuchnię (KLIK, KLIK, KLIK), a ta wyprawa to połączenie wszystkich tych […]
[…] była kolejna, już 11. edycja Warsztatów z Gwiazdą” (poprzednią znajdziecie TUTAJ) organizowana tradycyjnie przez portal All About Life. Tym razem spotkaliśmy się […]