04 Sty Jak dobrze rozpocząć nowy rok?

Jak dobrze rozpocząć nowy rok?

Odpowiedź jest prosta. Spokojnie. Na realizację swoich marzeń i celów mamy więcej niż tylko pierwsze dwa tygodnie stycznia.

Wtorek, 2 stycznia

W ramach powrotu z cyfrowego detoksu przejrzałam dzisiaj sieć i rozbolała mnie głowa. Nie, nie dlatego, że wzięłam się do pracy, tylko dlatego, że zastałam zalew artykułów w stylu: „nowy rok, nowa ja”, „ruszam z wyzwaniem”, „moje noworoczne postanowienia”.

Środa, 3 stycznia

Robię porządki w życiu i wracam na właściwe tory.

Czwartek, 4 stycznia

Normalny dzień pracy i ogarniania życia.

Priorytety, cele i działanie versus noworoczne postanowienia

Nowy rok to naturalna potrzeba wprowadzenia zmian w swoim życiu, to również czas porządków i ja tego nie neguję, a nawet popieram, bo każdy z nas potrzebuje jasnego obrazu swoich działań i określenia celu, który im przyświeca. W magię jednak nie wierzę, podobnie jak w noworoczne postanowienia i każdą inną okazję typu nowa pora roku, dzień urodzin, 1 września czy Dzień Kota, które bardziej przypominają wymówki niż realną potrzebę zrealizowania swoich pragnień.

Ja również lubię planować i spisywać zadania, a nawet ustalać drobne cele bazując na swoich priorytetach, ale robię to każdego dnia i na bieżąco je realizuję. Od razu widzę też ich efekt i to motywuje mnie do dalszego działania.

Po wieloletniej pracy w korporacji mam dość ustalania celów na 5 lat z góry, bo życie wielokrotnie pokazało mi środkowy palec weryfikując moje zamierzenia i ambicje.

Od hucznych postanowień wolę działanie, zachwyt życiem i ludźmi, którzy mnie otaczają, a ponieważ jest to blog o wyciąganiu z życia tego co najlepsze w sferze pozazawodowej skupiam się przede wszystkim na tym.

Podsumowania, a radość z życia

Podobnie jest z podsumowaniami. To co nie wyszło od razu przekładam na cele i zadania do zrealizowania. Nie czekam do końca roku, bo za wszelką cenę chcę uniknąć niepotrzebnej frustracji w okresie, który wymaga od mnie skupienia na tym co dobre. No i musiałabym sięgnąć pamięcią daleko wstecz, a ja nie mam na to czasu i wolę iść do przodu.

Poza tym nie wszystko mogę i chcę upubliczniać, dlatego pewne tematy muszą pozostać w czterech ścianach. Widzę potencjał do zmiany, ale póki co trzymam się tej wersji.

Mam do zarzucenia sobie wiele rzeczy, szczególnie w sferze zawodowej, bo często pomysły pozostają pomysłami zbyt długo grzejąc kalendarz lub zbyt mocno przeciągam ich ukończenie. Z drugiej strony mam świadomość ile dobrych rzeczy dzieje się w moim życiu i że nie na wszystko starcza czasu, dlatego staram się odnaleźć w tym wszystkim równowagę. Na nią stawiam również w tym roku przykładając się jednak bardziej do wyznaczenia wyraźnych granic pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Ostatnio zupełnie mi się to zlało.

Życie w zgodzie ze sobą

Czasem szarpie mną wewnętrznie, bo chciałabym więcej, inaczej i bardziej. Czasem jęczę, że już na nic nie mam czasu, a potem przychodzi refleksja, że moja motywacja spada zamiast rosnąć, jeśli sama siebie zarzucam pretensjami.

Abstrahując od tego co kto napisał, jak wiele założył sobie celów, jakie są trendy, co wypada zrobić, co muszę zrobić, obstaję przy tym, że najważniejsze jest życie w zgodzie ze sobą, a to oznacza dla mnie radość z małych, codziennych rzeczy i zdrowia bliskich, docenienie tego co udało mi się wypracować do tej pory, nie porównywanie się z innymi, ale czerpanie od nich inspiracji, trzymanie się własnych wartości i poglądów niezależnie od tego czy inni to akceptują czy nie. W końcu czerpanie energii z rzeczy, które sprawiają przede wszystkim mi przyjemność i skupienie się na własnym rozwoju, który jest dla mnie ważny.

To w końcu jak dobrze rozpocząć nowy rok?

Dla mnie słowem kluczowym jest wspomniana wcześniej równowaga.

Nowy rok rozpoczynam z entuzjazmem i wiarą, że uda mi się zrealizować to co sobie zaplanowałam, ale też nastawieniem, że podobnie jak każdy poprzedni, pewnie czymś mnie zaskoczy. To właśnie ta niewiadoma powoduje, że każdego poranka budzę się i zadaję sobie pytanie: ciekawe czym ten dzień mnie zaskoczy?

Mam w sobie pokorę, ale też ciekawość, a przede wszystkim pozytywne nastawienie i gotowość do stawienia czoła wszystkim wyzwaniom.

W nowy rok wchodzę powoli. Z jednej strony wynika to z tego, że przez okres świąteczny złapałam dystans, który pozwala mi zachować spokój i zdrowy rozsądek, z drugiej póki trzymam ten dystans chcę realizować to co sobie zaplanowałam po kolei, w swoim tempie, bez przekładania spraw na jutro. Wolniej nie znaczy dla mnie gorzej, lecz dokładniej, bo wiem, że nie jeden dzień w tym roku rozpocznę jeszcze z przytupem.

Jednak najsłuszniejszą odpowiedzią na pytanie jak dobrze rozpocząć nowy rok jest: rozpocznij go tak jak podpowiada Ci serce i głowa.

Ustalajcie swoje cele pamiętając o tym, żeby były bardzo konkretne, mierzalne, realistyczne
i możliwe do osiągnięcia, spełniajcie swoje marzenia i bądźcie blisko tych,
którzy Was motywują, akceptują, doceniają i wspierają.

Nowy rok, stara ja

Idealnie byłoby rozpocząć nowy rok bez zbędnego balastu w postaci niedokończonych spraw, niezrealizowanych projektów i niezapłaconych rachunków, lecz cóż, idealne życie nie istnieje, ale jest coś takiego jak cud codzienności.

Przejście z 31 grudnia na 1 stycznia nie spowodowało u mnie żadnej metamorfozy, jestem tą samą osobą, ale mam wiele pomysłów na jeszcze fajniejsze i pełniejsze życie i jest w nim miejsce zarówno na pewną przewidywalność, jak i na szaleństwo.

Nie muszę wprowadzać drastycznych zmian ani w diecie ani stylu życia. Akceptuję je i cenię za to jakie jest, a w obszary do rozwoju i poprawy włożę tyle wysiłku ile dam rady i na ile pozwolą mi okoliczności. Nie za wszelką cenę, ale dla własnej satysfakcji, szczęścia i osobistego rozwoju.

Kilka inspiracji wrzucę Wam w jednym z kolejnych artykułów.

Ciekawa jestem jak Wy rozpoczęliście ten rok. Czy ustalacie swoje cele i kreślicie w głowie marzenia? Czy może bardziej motywuje Was spisywanie noworocznych postanowień? Wierzę w to, że każdy z nas obiera drogę, która mu najbardziej odpowiada. Czy macie jakieś szczególne życzenia na nowy rok?

Artykuły, które mogą Was zainteresować:
„Skąd czerpać pozytywną energię?”
„Jak zdrowy jest mój tryb życia? Tym razem z innej strony”
„Skąd biorę motywację? Moje sposoby na to, żeby mi się chciało”
„Czy masz swoje mojo”
„Twój wewnętrzny głos zostaje w Tobie na zawsze”
„3 życzenia na nowy rok”
„Design your life. Część 1”
„Design your life. Część 2”

***

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł lub uważacie, że może kogoś zainteresować, będzie mi bardzo miło jeśli go skomentujecie lub/i udostępnicie dalej. To wyraz uznania dla mojej pracy i zaangażowania, a także sprawienie mi ogromnej radości.

Jeśli chcecie być na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, zapraszam do polubienia Esencji na Facebooku, zajrzenia na Instagram (jestem też codziennie na Instagram Stories) i odwiedzenia Twittera.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl