12 kwi Esencja kwartału i trochę planów na kolejne tygodnie
Od razu uprzedzę, że jestem w wybitnie nieświątecznym nastroju. Wielkanoc za pasem, a ja żyję w jakimś oderwaniu od rzeczywistości. Moje samopoczucie opisałabym jako zawieszenie między tym co konieczne, a tym co ważne dla mnie. „Parę” rzeczy spędza mi wprawdzie sen z powiek (m.in. zaległe projekty i zlecenia), ale dziwny stan, w którym jestem to czas przemyśleń i przygotowań do kolejnych tygodni. Działam, walczę, waham się, odpoczywam, zbieram siły i tak w kółko – przesilenie wiosenne, pomimo, że udaje mi się zwalczyć jego przykre objawy, wymusza na mnie większą ilość snu, co ostatecznie jestem w stanie zaakceptować, ale tym bardziej czekam na stan wzmożonej aktywności. Stan, który lubię i potrzebuję.
Zanim zabiorę się za przygotowania do świąt, co w moim przypadku oznacza głównie pakowanie rodziny 5+1 i przygotowanie świątecznych potraw (po mojej stronie ulubieniec całej rodziny, czyli jaja faszerowane, nadziewana kaczka, bigos, piernik, szarlotka lub ciasteczka), kreślę plany na najbliższe tygodnie i wykreślam (ale nie z pamięci) to co wydarzyło się w ostatnim kwartale. Z kilkoma rzeczami chętnie się z Wami podzielę, bo jak zwykle słowo pisane ma moc i to co wyjawię publicznie nie honor zamieść pod dywan.
Jak pewnie niektórzy z Was zauważyli odeszłam dość szybko od miesięcznych podsumowań w postaci Esencji miesiąca, ponieważ wydały mi się mało atrakcyjne i miałam wrażenie, że powielam jakiś schemat. Może wrócę kiedyś do nich, ale w zupełnie innej formie? Tymczasem wybrane fragmenty z życia w minionym kwartale i trochę planów na kolejny okres. Nie będzie o pracy, tylko o tym co można robić poza nią, choć często zajęcia pozazawodowe są z nią powiązane.
Sfera książek
Okres zimowy naturalnie wymusza na nas spędzenie większej ilości czasu w domowym zaciszu, przy kominku, pod kocem z rozgrzewającą herbatą i upragnioną książką. Z moich ulubionych i nieco refleksyjnych pozycji polecam Wam te 3 szczególnie:
1. „Halo Człowiek. Rozmowy o tym co ważne” Konrada Kruczkowskiego to 6 inspirujących i szczerych wywiadów o wartościach i priorytetach w życiu. Rozmówcy Konrada w postaci sędziwego mnicha, feministki, legendy teatru, aktorki, krytyka filmowego i znanego dziennikarza to mieszanka ciekawych osobowości, a różnorodność tematów począwszy od polityki, zachowań ludzkich, pasji, trudnych spraw po emocje oraz wzajemny szacunek i bliskość sprawiają, że poddajemy się refleksji na temat życia. Tę książkę trzeba przeczytać w spokoju.
2. „Notatki z podróży” Angeliny Jolie
Jako fanka Angie i jej charytatywnej działalności bez wahania sięgnęłam po jej intymny zapis tego, co widziała i czego doświadczyła podczas swoich podróży w roli Ambasadora Dobrej Woli do Afryki, Kambodży, Pakistanu i Ekwadoru. Angelina pokazuje nie tylko „świat od drugiej strony”, tej której czasem wolelibyśmy chyba nawet nie widzieć, ale jest też głosem sprzeciwu i wskazuje co możemy uczynić, by ten świat był chociaż troszeczkę lepszy. Notatki z podróży niezwykle osobiste, poruszające, miejscami bolesne i niestety bardzo prawdziwe. Polecam wrażliwcom i nie tylko.
3. „Listy do Steve’a Jobsa. W skrzynce mailowej giganta Apple” Marka Miliana
Po lekturze i ekranizacji książki „Steve Jobs” z ciekawością przeczytałam nigdy wcześniej niepublikowany zbiór maili ze skrzynki mailowej Jobsa zdradzający sekrety firmy Apple i kulisy jej sukcesu. Gratka dla fanów geniusza, choć to książka raczej pełna emocji niż biznesowych porad.
Natomiast z książek, które czytam obecnie i już mogę polecić to:
1. „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” Marie Tourell Soderberg
Moja ulubiona tematyka slow life. Zwolnić, doświadczyć, dostrzec, docenić, okazać wdzięczność. Dziś to już nie puste slogany ani moda tylko nurt i nawet jeśli ktoś określi go dorabianiem filozofii do swojego życia, ja dzięki niemu zyskuję wewnętrzny spokój i harmonię, których tak bardzo potrzebuję w chwilach stresu i zabiegania. A wszystko sprowadza się do odnajdywania szczęścia w drobnych przyjemnościach i tego właśnie nauczyłam się w ostatnich kilkunastu miesiącach.
2. „Jak zostać panią swojego czasu. Zarządzanie czasem dla kobiet” Oli Budzyńskiej
Niektórzy uważają, że taki termin jak zarządzanie i organizacja czasu dla kobiet pracujących, aktywnych matek czy kur udomowionych nie istnieje lub że nie ma racji bytu. Szczerze powiem, że to jeden z moich ulubionych tematów, bo zarówno bez dobrej organizacji, planowania zadań, jak i korzystania z odpowiednich narzędzi, poległabym na własnym placu boju. Książkę Oli kupiłam w przedsprzedaży i nie dlatego, żeby dowiedzieć się jak wcisnąć jeszcze więcej zadań w ciągu doby, tylko m.in. po to, żeby utrwalić sobie nawyk brania czasu w swoje ręce i zarządzania nim po swojemu, nie bać się sięgać po to co jest dla mnie ważne i bez wyrzutów sumienia poświęcać temu czas.
Sfera nowych doświadczeń, nowych kontaktów i ciekawych doznań
Jedną z fajniejszych rzeczy jakie wymyśliłam dla siebie w tym roku to podejmowanie różnego rodzaju wyzwań i zadań każdego miesiąca. Założenie jest takie, że ma to być coś czego nigdy wcześniej w życiu nie robiłam, ma sprawiać mi i trochę trudności i trochę przyjemności, ale przede wszystkim nauczyć czegoś nowego, umożliwić poznanie nowych ludzi, sprawdzenie się w nowych sytuacjach, opuszczenie swojej strefy komfortu i dobrą zabawę ładując przy okazji akumulatory i zyskując nową energię. Stali czytelnicy wiedzą, że piszę o tym po raz kolejny, ale tym razem chciałabym podkreślić, że nawet wychodząc na spotkanie ze znajomymi, wyjeżdżając na weekend, udając się na nowy trening czy wybierając się na szkolenie zawsze znajdzie się coś co robimy po raz pierwszy. To wzbogaca nas wewnętrznie, otwiera umysł, powoduje, że uczymy się panowania nad emocjami i daje dobry przykład innym, w tym własnym dzieciom. Dla mnie to jest ważne, bo całe życie uczę się siebie, szczególnie kiedy znajdę się w nowej dla mnie sytuacji, a ponieważ dużo czasu spędzam poza domem i chętnie nawiązuję nowe kontakty, wciąż doświadczam czegoś nowego.
Dla tych, którzy nie widzieli, poniżej 3 pierwsze wyzwania, które wybrałam na #mójpierwszyraz (można klikać w tytuł) i zapewniam, że to czysty przypadek, że są związane ze sportem. Pomysły na kolejne już spisuję, czasem ich organizacja wymaga z mojej strony nieco fatygi, czasem dostosowania się do mniej sprzyjających okoliczności, ale zdradzić niczego jeszcze Wam nie mogę. Zapewniam jednak, że będą to fajne i ekscytujące zdarzenia. Trzymajcie kciuki, żeby wypaliły.
Nowy projekt #mójpierwszyraz. Kąpiel zimowa, czyli morsowanie (1 z 12)
Narciarstwo biegowe, czyli biegówki #mójpierwszyraz (2 z 12)
Nie mów mi, że nie dam rady. Trening GTX #mójpierwszyraz (3 z 12)
Sfera bloga
Na blogu ukazało się sporo artykułów o tematyce zimowej jak przystało na porę roku, ale ponieważ bliżej nam do ciepła niż zimna, wybrałam kilka innych, które również cieszyły się popularnością:
- „Zamień pracę w pasję. A może odwrotnie?” – o stylu życia, w którym pasja dominuje i stanowi jeden z najważniejszych elementów moich działań, bo pasja może być nie tylko radością, ale też terapią, iskrą napędzająca do działania i wzorcem dla innych
- „Tylko 3 życzenia na nowy rok”, czyli spokojna, szczęśliwa i spełniona. Banał, który podtrzymuję i realizuję do dzisiaj
- „Kiedy rozum śpi, zdrowy rozsądek czuwa, a serce rządzi” – na kupno psa nie mogłam zdecydować się 16 lat. Po 4 miesiącach życia z nowym członkiem rodziny oczywiście potwierdzam, że to jedna z najfajniejszych decyzji jakie podjęłam, ale mity na temat posiadania psa obaliłam już po 2 miesiącach naszego wspólnego docierania się i życia w nowym składzie
- „Kobiecy punkt widzenia. 5 zasad, które pielęgnuję jako kobieta” – tekst ważny dla mnie okazał się być też ważnym dla innych kobiet, które odezwały się do mnie również prywatnie
- jeśli czujecie potrzebę wprowadzenia jakichkolwiek zmian w swoim życiu w tym wpisie znajdziecie kilka inspiracji: „15 prostych inspiracji na wprowadzenie natychmiastowych zmian w swoim otoczeniu”
- w związku z moimi urodzinami w marcu, przygotowałam wpis „”Kilka” rzeczy, na które nie jestem za stara”, dzięki któremu po raz kolejny mogliście trochę lepiej mnie poznać. Przy okazji dowiecie się co nieco też z tego wpisu: „Dlaczego aktywność sportowa jest dla mnie ważna?”, bo sporo jej w moim życiu
- na blogu znajdziecie również kilka kulinarnych eksperymentów: „Dania z zielonego groszku – moje kulinarne eksperymenty”, „Pieczone kasztany – słodki przysmak na chłodny wieczór”, „Włoska inspiracja – makaron z pastą szpinakową i serem feta”, „Smacznie, prosto, zdrowo. Ryba na 3 sposoby w kilka minut”, „Zdrowa przekąska do pracy i szkoły – chrupki, szwedzki chlebek”
- i jeden z ostatnich, wciąż aktualnych, czyli „Moje sposoby na zwalczanie wiosennego przesilenia”. Czytajcie, bo przesilenie wiosenne w tym roku zbiera źniwo jak nigdy wcześniej
A wiosną na blogu pojawią się kolejne wyzwania, nowe tematy dotyczące slow life, wpisy gościnne i obowiązkowo lekkie przepisy kulinarne w sam raz na wiosnę.
Chciałam Wam też polecić kilka nowych blogów, na które ostatnio zaglądam, ale właśnie znalazly się w opublikowanym dzisiaj podsumowaniu akcji Share Week Andrzeja Tucholskiego, czyli „Najchętniej polecane blogi w Polsce 2017”. Zajrzyjcie czy są tam Wasi faworyci i odkrywajcie nowe miejsca w sieci.
Sfera zmian
Swoje nawyki kształtujemy całe życie. Te dotyczące aktywności sportowej (minionej zimy wyjątkowo różnorodnej) i zdrowego odżywiania, w tym picia wody, udało mi się wypracować jakiś czas temu. W tej chwili zmianom poddaję kwestie dotyczące codziennej pielęgnacji, a konkretnie testuję kosmetyki naturalne. Temat wciąż traktuję po macoszemu, bo o ile całkowicie przekonuje mnie brak konserwantów i chemii w kosmetykach codziennego użytku, o tyle nie wszystkie z nich spełniają moje oczekiwania i niektóre wydają się być po prostu mało skuteczne. Być może nie odkryłam jeszcze takich, które w 100% odpowiadają moim potrzebom, dlatego swój eksperyment i zmianę nawyków w tej kwestii wciąż uważam za nieukończone.
Zmiany na blogu i większa na nim aktywność to moja zmora i pod tym względem ponoszę osobistą porażkę. Pomysły zostają pomysłami na kartce papieru, fajne inicjatywy umierają śmiercią naturalną, a ja złoszczę się na siebie, że nie robię w tym temacie tego co powinnam, bo sobie to zaplanowałam, wiedząc jednocześnie, że pewne sprawy mogą z mojego punktu widzenia wiele zmienić. Jednak jedną ze zmian, które udało mi się wprowadzić do swojego życia po dość burzliwym okresie jest większa harmonia i wyciszenie, a mniej szaleństwa, którego tym samym nie widać także na blogu. Dotarłam jednak do takiego punktu, w którym stwierdziłam, że prowadzenie bloga, choć sprawia mi ogromną przyjemność, nie może odbywać się kosztem innych życiowych priorytetów. Niemniej jednak wśród celów na nowy kwartał są również tematy związane z zaległymi projektami na blogu. Co wyjdzie, a co nie, rozliczymy za 3 miesiące. Słowo się rzekło i to publicznie.
Sfera planów
Perspektywa tego co wydarzy się wiosną i latem zdecydowanie należy do tych przyjemnych i nie mam na myśli jedynie wakacji, które od dawna mam już zarezerwowane. Jest kilka rzeczy, do których podejdę z wiosennym entuzjazmem zostawiając jednak miejsce i siły na te, o których wspomniałam w punkcie powyżej:
- duuużo aktywności na świeżym powietrzu – solo, w parze i z dziećmi
- nowe sportowe wyzwania – na razie cicho sza
- nowe inicjatywy w kooperacji z innymi blogerami – mam nadzieję, że będzie czym się pochwalić
- wyjazd z Anna Sobór Photography w góry połączony z realizacją nowych zleceń
- wyjazd na kolejny Fitness Camp nad morzem
- wyjazd na przesympatyczny, fajny merytorycznie i networkingowo Blogotok w Kielcach i spotkanie moich ulubieńców z sieci
- wyjazd na inspirujący i bardzo merytoryczny Blog Conference Poznań i przy okazji prywatnie 3-dniowy pobyt u przyjaciół i nasze nocne rozmowy
- wyjazd w góry na kolejną część cyklicznego szkolenia Od Blogerki do Liderki
- kolejna odsłona wyzwania fotograficznego Jest Rudo, bo fajnie motywuje, pobudza kreatywność i pozwala rozwijać swoją pasję
- wiosenne porządki w domu i w ogrodzie. Do niedawna bardzo lubiłam je robić, ale w tej chwili przytłacza mnie ilość rzeczy, którą muszę obrobić po zimie i mniejsza na nie ilość czasu. Staram się jednak pamiętać o tym, że zapach świeżo skoszonego trawnika, swoboda i ciepło, które niebawem wedrą się do domu, a także przeniesienie domowego biura i zabawy dzieci do ogrodu i na taras zrekompensują cały trud wiosennych porządków i przygotowań
- badania lekarskie – przemilczę ile czasu minęło od ostatnich. Można lać w tyłek
- więcej grzechów nie pamiętam, ale jestem pewna, że część wykluje się w toku życia 😉
Jej, własnie zdałam sobie sprawę z tego, że dość dawno nie byłam w kinie i w teatrze. To kolejne punkty do nadrobienia. Do dzieła, nie prześpijmy tej wiosny!
Robicie coś fajnego i ciekawego w najbliższych tygodniach? Pochwalcie się w komentarzu.
♥ ♥ ♥
Jeśli spodobał Ci się ten wpis lub uważasz, że może się komuś przydać, będzie mi bardzo miło, jeśli go skomentujesz lub/i udostępnisz. Dziękuję, że jesteś i wspierasz.
Jeśli chcesz być również na bieżąco z kolejnymi artykułami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, polub Esencję na Facebooku, zajrzyj na Instagram i na Instagram Stories (jestem tam nie tylko codziennie, ale potrafię się też nieźle rozgadać) i odwiedź Twittera.
Szczerze mówiąc Twój wpis tkwi na moim laptopie cały dzień 🙂 Zaserwowałaś tak wyczerpujący wpis, że nie wiem za co się zabrać przy komentowaniu 😉 Dałaś bilans minionych dni i prognozę na nadchodzące. Po prostu pełen wachlarz treści, ale to dobrze, bo bardzo bogato i wszechstronnie nas obdarzasz. Podziwiam ten cały kalejdoskop wydarzeń, które na pewno wprowadzają mnóstwo energii w Twoje życie. Ja mogę tylko od siebie życzyć Ci powodzenia!
No i spoko, jest wątek o energii w moim życiu i to mi wystarcza 😉 Serdecznie pozdrawiam i kajam się z tytułu przydługawej treści 😉 Dobrych Świąt!
Nie kajaj się, bo nie ma powodu. O niebo wolę takie bogate, wielopłaszczyznowe teksty niż stronę zapakowaną zdjęciami, okraszonymi kilkuzdaniowym komentarzem 🙂
Ja też wolę coś do poczytania, ale biję się w pierś mimo wszystko, bo niektóre moje teksty są zdecydowanie za długie, choć podobno są tacy co je czytają 😉
O jeju, jak mogłam przegapić książkę z listami do Steve’a Jobsa??? Muszę ją koniecznie przeczytać. 😀 Powodzenia w realizacji planów. Ja mam nadzieję, że święta, podczas których w końcu porządnie odpocznę i nabiorę dystansu, przyczynią się do nakreślenia większych i mniejszych, ale konkretnych planów na przyszłość. 🙂
Najbliższe dni też wykorzystuję wyłącznie na odpoczynek, czytanie i czas z bliskimi. Dobrych Świąt.
Czaję się na tę książkę o zarządzaniu czasem, chociaż ostatnio nie mam czasu na czytanie. I właśnie dlatego by mi się przydała 😉
Ja sięgam do niej z dużym zaciekawieniem, bo lubię Olę i skuteczność jej działań. Mam nadzieję, że czegoś od niej się nauczę.
Mnie zaciekawiła ta pozycja Kondara i jego reportarze. Uwielbiam czytać wszystkie jego teksty i zawsze wracam na jego stronę z przyjemnością.
Mam dokładnie tak samo, więc książka Konrada bardzo przypadnie Ci do gustu. Polecam.
Powodzenia! Oby wszystko udało ci się zrealizować. 50% Twoich planów to też moje, więc po przeczytaniu Twojego wpisu muszę zapisać je na listę rzeczy do zrobienia. Wiosna, trzeba działać! 🙂
Bardzo estetycznie prowadzisz bloga! 🙂 Mega mi się podoba.
Dzięki
Tyle ciekawych rzeczy do czytania, aż nie wiem od czego zacząć:)
Też wprowadzam w życie nowe rzeczy, próbuję, eksperymentuję i daje mi to ogromnie dużo radości. Co do linków to muszę je sobie dawkować:)
Bardzo cenię Konrada Kruczkowskiego i wciągam na listę jego książkę. Pewnie poczeka, bo kolejka mi się zrobiła 🙂 Czekam na to twoje kwietniowe wyzwanie #mojpierwszyraz. Patrząc na ilość twoich planów i zamierzeń, to ja już jestem zmachany czytając całą listę 🙂 🙂 🙂 Odpoczywasz kiedyś?
Oj Dawid, Dawid, zawsze rozbawisz mnie swoim komentarzem, a raczej spowodujesz, że szeroko się uśmiecham 🙂 Popatrz na listę moich planów jeszcze raz i wyobraź sobie, że odpoczywam zarówno oddając się aktywności na świeżym powietrzu, jak i wyjeżdżając w góry (weekend z przyjaciółką, fit camp, szkolenie), nie wspominając o takim Blogotoku, który ma miejsce tylko w sobotę, ale ja do Kielc jadę już w piątek i wracam dopiero w niedzielę wieczorem. Zgadnij dlaczego 😉 O tym jak wypoczywam, łapię energię i ładuję akumulatory napiszę w jednym z najbliższych wpisów na blogu. Kwietniowy #mójpierwszyraz okazał się być na tyle trudny i… Czytaj więcej »
Ola, swoimi zasobami energii mogłabyś obdzielić jedno osiedle mieszkaniowe, a sądzę, że i tak by jeszcze jakieś zapasy pozostały. Ja po prostu podziwiam i w głowie mi się nie mieści. Sam też tworzę listy, plany i… mam świadomość ile jestem w stanie zrealizować. Dlatego jak czytam Twoje, to … właśnie jestem zmęczony samą myślą, że miałbym w ten sposób zorganizować swoje życie. Trochę ci zazdroszczę, bo też chciałbym z siebie wykrzesać trochę więcej energii, niż posiadam na stanie… 🙂
Przyznaję, energii mi nie brakuje, ale są tego też minusy. Mam tendencję do uprawiania multitaskingu, przez który cierpią większe i ważniejsze projekty, bo niestarcza na nie pary, narzucam sobie zbyt wiele, a potem wkurzam się, że nie jestem w stanie zrealizować wszystkiego, chcę coraz więcej i więcej. Także ten…
Ta duńska sztuka szczęścia mnie zainspirowała 😉
Sylwia, zajrzyj w przyszłym tygodniu na bloga. Będzie o niej znacznie więcej.
Bardzo chętnie dowiem się więcej na ten temat. Zajrzę na pewno 😉
Już jest. Zapraszam 🙂